Keserű György Miklós (szerk.)

A gyógyszerkutatás kémiája


Tautoméria és protonáltság

A molekulák szerkezetének lényeges elemei tautomer állapotuk, illetve sav-bázis tulajdonságaik által meghatározott protonáltsági fokuk. Ezek egyrészt alapvetőek a fehérjével való kölcsönhatásuk szempontjából, másrészt befolyásolnak több, a gyógyszerjelölt szempontjából lényeges tulajdonságot, mint például a szelektivitást, a felszívódást vagy a metabolizmust. Mind a tautoméria-, mind a protoncsere-folyamatok gyakran több, különböző állapotú molekula együttes jelenlétét eredményezik. Ezek azonosítása a hatékony modellezés előfeltétele. A bázicitást, illetve savasságot az egyensúlyi állandó negatív logaritmusával, a pKa-val jellemezzük (bázisok esetében ez a konjugált savra vonatkozik). A pKa-val jellemzett bázicitás kísérletileg mérhető, illetve számítható is (lásd a 3.7.2. fejezetet). Érdemes megjegyezni, hogy a fehérje kötőhelyén a ligandum környezete eltér az oldatbeli mérés vagy a számításban feltételezett körülményektől, ezért általában több számított tautomer és protomer állapotot figyelembe kell venni a fehérjével való kölcsönhatás elemzésekor. Így például egy molekula fehérjébe való dokkolása során a vizsgálatba tipikusan több tautomer formát és különböző módon protonált állapotú molekulát szükséges bevonnunk. A megvalósuló szerkezetek pH-függő generálására több számítógépes program alkalmas, így például az ACDLabs, a ChemAxon Calculator vagy a Pipeline Pilot.

A gyógyszerkutatás kémiája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 076 1

A gyógyszerkutatás értékteremtő folyamat, amit a legkülönbözőbb kémiai, biológiai és orvosi szak- és részterületek sokaságának alkalmazása jellemez. A kötet a folyamatra és annak lépéseire koncentrálva a témakör kémiai aspektusait dolgozza fel, így az Olvasók a kémikus szemével kísérhetik végig a gyógyszerkutatás folyamatát.

A könyv a szükséges gyógyszerkémiai, analitikai és fizikai kémiai, valamint eljáráskémiai ismereteket egységes formában tárgyalja, ugyanakkor rámutat azokra az informatikai, biológiai, orvosi, jogi és egyéb területekre, ahol a magasabb szintű integráció szempontjai érvényesülnek. Hazai és nemzetközi tapasztalatok szerint a gyógyszerkutatás kémiájában közel tíz év gyakorlat szükséges a kellő jártasság kialakításához. A szerzők közössége jelen kötettel kíván hozzájárulni ahhoz, hogy a szükséges ismeretek megszerzésének útja, ha jelentősen rövidebb nem is, de szemléletében egységesebb, összefüggéseiben áttekinthetőbb, eszköz- és módszerválasztásban tudatosabb lehessen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keseru-a-gyogyszerkutatas-kemiaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave