Keserű György Miklós (szerk.)

A gyógyszerkutatás kémiája


De novo tervezés

A szerkezetalapú vegyülettár-tervezés átvezet egy kapcsolódó területre, amelyet de novo tervezésnek (de novo design) nevezünk (Schneider és Fechner 2005). Eredeti értelmében a de novo tervezés azt a folyamatot jelenti, amikor pusztán a célfehérje szerkezetének ismeretében igyekszünk ahhoz jól kötődő vegyületet tervezni. Az ilyen tervezés legfőbb vonzereje, hogy elvileg teljesen új típusú vegyület létrehozására irányul. Ma a de novo tervezés kifejezést szélesebb értelemben használjuk, és egy, a fehérjéhez kötődő vegyület továbbépítését is gyakran de novo tervezésként tárgyaljuk. Ennek megfelelően a fentebb ismertetett vegyülettár-tervezés is idetartozik, akárcsak a fragmensszűrésből származó találatok (lásd a 3.3. fejezetet) optimálása. A de novo tervezés mindegyik értelmezésében magába foglalja azt a lépést, amikor egy molekulát, vagy esetenként egy kémiailag nem létképes, virtuális dokkolással elhelyezett fragmenst további szerkezeti elemmel bővítünk, és vizsgáljuk a kapott szerkezet affinitását a fehérjéhez. Ez a ligandum oldaláról igényli annak elemzését, hogy kémiailag ésszerű struktúrájú vegyületet hozzunk létre, és ez szintetikusan megvalósítható legyen. A fehérje oldaláról a tervezés a kötőhely analízisét igényli annak feltérképezésére, hogy a ligandum milyen módosítása vezethet jól kötődő vegyülethez.

A gyógyszerkutatás kémiája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 076 1

A gyógyszerkutatás értékteremtő folyamat, amit a legkülönbözőbb kémiai, biológiai és orvosi szak- és részterületek sokaságának alkalmazása jellemez. A kötet a folyamatra és annak lépéseire koncentrálva a témakör kémiai aspektusait dolgozza fel, így az Olvasók a kémikus szemével kísérhetik végig a gyógyszerkutatás folyamatát.

A könyv a szükséges gyógyszerkémiai, analitikai és fizikai kémiai, valamint eljáráskémiai ismereteket egységes formában tárgyalja, ugyanakkor rámutat azokra az informatikai, biológiai, orvosi, jogi és egyéb területekre, ahol a magasabb szintű integráció szempontjai érvényesülnek. Hazai és nemzetközi tapasztalatok szerint a gyógyszerkutatás kémiájában közel tíz év gyakorlat szükséges a kellő jártasság kialakításához. A szerzők közössége jelen kötettel kíván hozzájárulni ahhoz, hogy a szükséges ismeretek megszerzésének útja, ha jelentősen rövidebb nem is, de szemléletében egységesebb, összefüggéseiben áttekinthetőbb, eszköz- és módszerválasztásban tudatosabb lehessen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keseru-a-gyogyszerkutatas-kemiaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave