Keserű György Miklós (szerk.)

A gyógyszerkutatás kémiája


Diszkrét szerkezeti módosítások

A hERG-csatornagátlás csökkentésére tett kísérletek eredményei azt mutatják, hogy a hatóanyagok diszkrét, gyakran periférikus szerkezeti módosításai drámai hatással járhatnak. E jelenség egy lehetséges magyarázata a hozzáférhető helyspecifikus pontmutációs adatokkal kombinált, nyitott és zárt állapotú ioncsatornán végzett homológia modellezésből származtatható (Mitcheson és mtsai 2000; Fernandez és mtsai 2004). Ezek a vizsgálatok azt mutatják, hogy az aktivitásért a hERG-csatorna és a hatóanyag között a tágas ioncsatorna-üregben található aromás csoportok és a hatóanyag-molekula alkalmas pozícióiban levő aromás csoportjai közötti π-π és hidrofób kölcsönhatások tehetők elsősorban felelőssé. A különböző mértékű szerkezeti változtatások képesek lehetnek ezeknek a kölcsönhatásoknak a gyengítésére, esetleg megszüntetésére. A hERG-aktivitás csökkentésére alkalmazott szerkezeti változtatások nem korlátozódnak a perifériás arilcsoportokon végrehajtott módosításokra, de magukba foglalhatják a szerkezet merevítését, sztereokémiai módosításokat, néha még a lipofilitás növelése árán is.

A gyógyszerkutatás kémiája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 076 1

A gyógyszerkutatás értékteremtő folyamat, amit a legkülönbözőbb kémiai, biológiai és orvosi szak- és részterületek sokaságának alkalmazása jellemez. A kötet a folyamatra és annak lépéseire koncentrálva a témakör kémiai aspektusait dolgozza fel, így az Olvasók a kémikus szemével kísérhetik végig a gyógyszerkutatás folyamatát.

A könyv a szükséges gyógyszerkémiai, analitikai és fizikai kémiai, valamint eljáráskémiai ismereteket egységes formában tárgyalja, ugyanakkor rámutat azokra az informatikai, biológiai, orvosi, jogi és egyéb területekre, ahol a magasabb szintű integráció szempontjai érvényesülnek. Hazai és nemzetközi tapasztalatok szerint a gyógyszerkutatás kémiájában közel tíz év gyakorlat szükséges a kellő jártasság kialakításához. A szerzők közössége jelen kötettel kíván hozzájárulni ahhoz, hogy a szükséges ismeretek megszerzésének útja, ha jelentősen rövidebb nem is, de szemléletében egységesebb, összefüggéseiben áttekinthetőbb, eszköz- és módszerválasztásban tudatosabb lehessen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keseru-a-gyogyszerkutatas-kemiaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave