Keserű György Miklós (szerk.)

A gyógyszerkutatás kémiája


A farmakológiai modellek kiválasztásának szempontjai

A vegyületek hatékonyságát mérő kísérleti terv felállításánál nagyon fontos ismerni az adott terápiás területen dolgozó orvosok és betegek elvárásait egy új terápiás eszközzel szemben (2.5. fejezet). Régebben e szempontok figyelembevétele nem volt hangsúlyos. Napjainkban viszont lényeges, hogy a farmakodinámiás kísérletek tervezésénél azokra a pontokra koncentráljunk, ahol a klinikai (piaci) igény jelentkezik. Az egyes terápiás területekre és indikációkra minden esetben értékelő elemzést készítenek, amelyet célzott termékprofilnak, vagy angol terminológiával Target Product Profile-nak hívnak (TPP). Ha a TPP azt mutatja, hogy orális, napi egyszeri adagolást igényel a beteg és az orvos is, akkor természetszerűen nem érdemes sok időt tölteni intravénás vagy szubkután adagolással végzett kísérletekkel. Ugyanúgy, ha az igény a betegség rosszabbodásának csökkentése, nem érdemes akut kísérleteket tervezni és kivitelezni. Fordítva is igaz, ha a betegség hírtelen romlására ható vegyületet keresünk, nem érdemes hosszadalmas krónikus kísérletekbe fogni. Viszont az igények (azaz a TPP-k) még egy terápiás területen, sőt egy indikáción belül is időről időre változnak, tehát bizonyos kísérleti terv ma még elfogadható, de holnap már nem szolgálja az elérni kívánt célt. Ezért is érdemes időben előre tervezni, és megnézni, hogy a gyógyszer piacra jutásakor milyen igények várhatók, és ezen igényekhez igazítani a klinikai vizsgálatok előkészítéséhez szükséges farmakodinámiás vizsgálatokat is. Alapvető változás az elmúlt évek gyakorlatához képest, hogy a szimptómahasonlóságon alapuló farmakológiai modelleket kezdik felváltani a mechanizmus-központú modellek, illetve azon modellek, amelyekben bizonyítottan patológiás szerepet játszik a megcélzott molekuláris mechanizmus.

A gyógyszerkutatás kémiája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 076 1

A gyógyszerkutatás értékteremtő folyamat, amit a legkülönbözőbb kémiai, biológiai és orvosi szak- és részterületek sokaságának alkalmazása jellemez. A kötet a folyamatra és annak lépéseire koncentrálva a témakör kémiai aspektusait dolgozza fel, így az Olvasók a kémikus szemével kísérhetik végig a gyógyszerkutatás folyamatát.

A könyv a szükséges gyógyszerkémiai, analitikai és fizikai kémiai, valamint eljáráskémiai ismereteket egységes formában tárgyalja, ugyanakkor rámutat azokra az informatikai, biológiai, orvosi, jogi és egyéb területekre, ahol a magasabb szintű integráció szempontjai érvényesülnek. Hazai és nemzetközi tapasztalatok szerint a gyógyszerkutatás kémiájában közel tíz év gyakorlat szükséges a kellő jártasság kialakításához. A szerzők közössége jelen kötettel kíván hozzájárulni ahhoz, hogy a szükséges ismeretek megszerzésének útja, ha jelentősen rövidebb nem is, de szemléletében egységesebb, összefüggéseiben áttekinthetőbb, eszköz- és módszerválasztásban tudatosabb lehessen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keseru-a-gyogyszerkutatas-kemiaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave