Keserű György Miklós (szerk.)

A gyógyszerkutatás kémiája


Rendszer-farmakológiai megközelítés

A rendszer-farmakológia alapja a molekuláris pathomechanizmus és a jelátviteli hálózatok összefüggéseinek és érintettségének feltérképezése különböző humán patológiás állapotokban gyógyszermolekula nélkül és annak befolyása alatt. A hálózat felépítése után tisztán látható, hogy az általunk célzott molekuláris célpont vagy mechanizmus milyen összefüggésben van egyéb patológiás mechanizmusokkal, betegségekkel. Így megbecsülhető, hogy az általunk kezelendő betegségen kívül még mely betegségekben lenne használható a vegyület, vagy melyek azok a komorbiditások, amelyekben a fő betegség kezelése mellett vegyületünk direkt módon is terápiás hatású lehet. Az összefüggések elemzése rámutathat a mechanizmusalapú toxicitási problémák veszélyére is. Amennyiben ezt a rendszerpatológiai hálózatot feltérképeztük, célszerű ugyanezt elvégezni a szóba jöhető állatmodellekkel is, és a két rendszert összevetni. A közös pontok egyértelműen megmutatják, hogy mely állatmodelleket kell választanunk az adott vegyület farmakodinámiás jellemzésére. A rendszer elemzése arra is lehetőséget ad, hogy ha az adott indikációs területhez „klasszikusan” használt állatmodellek közül egyikben sem játszik kulcsszerepet a célzott mechanizmus, akkor a vegyület in vivo tesztelését egy másik indikációs területről származó modellen vizsgáljuk, ahol bizonyított a molekuláris mechanizmus érintettsége. Ezeket az állatmodelleket gateway farmakológiai modelleknek nevezzük. Az összefüggések és lehetőségek bonyolult hálózatát a 4.158. ábrán mutatjuk be.

A gyógyszerkutatás kémiája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 076 1

A gyógyszerkutatás értékteremtő folyamat, amit a legkülönbözőbb kémiai, biológiai és orvosi szak- és részterületek sokaságának alkalmazása jellemez. A kötet a folyamatra és annak lépéseire koncentrálva a témakör kémiai aspektusait dolgozza fel, így az Olvasók a kémikus szemével kísérhetik végig a gyógyszerkutatás folyamatát.

A könyv a szükséges gyógyszerkémiai, analitikai és fizikai kémiai, valamint eljáráskémiai ismereteket egységes formában tárgyalja, ugyanakkor rámutat azokra az informatikai, biológiai, orvosi, jogi és egyéb területekre, ahol a magasabb szintű integráció szempontjai érvényesülnek. Hazai és nemzetközi tapasztalatok szerint a gyógyszerkutatás kémiájában közel tíz év gyakorlat szükséges a kellő jártasság kialakításához. A szerzők közössége jelen kötettel kíván hozzájárulni ahhoz, hogy a szükséges ismeretek megszerzésének útja, ha jelentősen rövidebb nem is, de szemléletében egységesebb, összefüggéseiben áttekinthetőbb, eszköz- és módszerválasztásban tudatosabb lehessen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keseru-a-gyogyszerkutatas-kemiaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave