Keserű György Miklós (szerk.)

A gyógyszerkutatás kémiája


Az in vivo vizsgálatokkal kapcsolatos etikai megfontolások

A vezérmolekulák in vivo, tehát egész élő állaton való vizsgálatát a farmakológiai laborokban dolgozó farmakológusok végzik. Napjainkban állatkísérletet csak arra felhatalmazott, speciális képesítésű ember végezhet, a törvényi előírásokban szabályozott körülmények között. A múlt század 80-as éveinek közepéig gyakori volt a molekulák in vivo tesztelése, minden előzőleges in vitro vizsgálat nélkül. Az állatetikai elvárások és a molekulák hatásmechanizmusának megértését célzó törekvések fejlődésével szükségessé vált az in vivo kísérletek racionalizálása. Napjainkban a vezérmolekula optimálása során csak olyan vegyületeket tesztelünk in vivo, amelyek a szűrőrendszer meghatározott kritériumait teljesítik, illetve a kísérlet az adott munkahely állatetikai bizottsága által jóváhagyott protokoll szerint folyik. Minden in vivo állatkísérletes munkát végző szervezetet (egységet és személyt), törvény kötelez a rendelkezések betartására. Nemzetközi viszonylatban az AAALAC (Assiociation for Assessment and Accreditation of Laboratory Animal Care) nemzetközi szervezet az, amely legmagasabb szinten fogja össze, szabályozza és gyűjti egybe azokat az in vivo kísérleteket végző szervezeteket, amelyek önkéntesen csatlakoznak és vállalják az AAALAC-akkreditáció támasztotta feltételek betartását és hogy az AAALAC szervezet rendszeresen auditálja őket. Általánosan elmondható, hogy mielőtt egy vegyületet in vivo kipróbálnak, a tervezett kísérlethez az állatetikai bizottságok hozzájárulása, valamint egy sor olyan adat megléte szükséges, amelyekből nagymértékben várható, hogy az anyag in vivo hatékony lesz.

A gyógyszerkutatás kémiája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 076 1

A gyógyszerkutatás értékteremtő folyamat, amit a legkülönbözőbb kémiai, biológiai és orvosi szak- és részterületek sokaságának alkalmazása jellemez. A kötet a folyamatra és annak lépéseire koncentrálva a témakör kémiai aspektusait dolgozza fel, így az Olvasók a kémikus szemével kísérhetik végig a gyógyszerkutatás folyamatát.

A könyv a szükséges gyógyszerkémiai, analitikai és fizikai kémiai, valamint eljáráskémiai ismereteket egységes formában tárgyalja, ugyanakkor rámutat azokra az informatikai, biológiai, orvosi, jogi és egyéb területekre, ahol a magasabb szintű integráció szempontjai érvényesülnek. Hazai és nemzetközi tapasztalatok szerint a gyógyszerkutatás kémiájában közel tíz év gyakorlat szükséges a kellő jártasság kialakításához. A szerzők közössége jelen kötettel kíván hozzájárulni ahhoz, hogy a szükséges ismeretek megszerzésének útja, ha jelentősen rövidebb nem is, de szemléletében egységesebb, összefüggéseiben áttekinthetőbb, eszköz- és módszerválasztásban tudatosabb lehessen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keseru-a-gyogyszerkutatas-kemiaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave