Keserű György Miklós (szerk.)

A gyógyszerkutatás kémiája


Szintézisút kidolgozása

A kiválasztott reakcióút(ak) paramétereinek optimálása során törekszünk annak felderítésére, hogy az optimumnak vélt körülmény mely kísérleti paraméter(ek)től [a reakció kritikus paramétere(i)] milyen mértékben függ(enek). Egy reakció kritikus paramétereinek és ezek előnyös értékeinek hatékony, időtakarékos felderítésében, megtalálásában alapvető segítséget nyújtanak a kísérlettervezési eljárások (lásd az 5.3.1. alfejezetet). Vizsgálnunk kell, hogy az optimálisnak tartott tartománytól való kisebb-nagyobb eltérés milyen mértékben van hatással a termék hozamára és/vagy minőségére. Könnyebb méretnövelni a plató típusú reakciókat, ahol egy nagyobb eltérés a megjelölt tartománytól sem, vagy alig befolyásolja az említetteket, mint a csúcs típusú reakciók méretnövelése, ahol már kisebb eltérés is drámai hatásokhoz vezethet. A kérdés megválaszolásában hasznos információkat nyújthat a kísérlettervezés. Sokszor előfordul, hogy kisebb méretekben a reakció kritikus paramétere rejtve marad, és annak hatása csak nagyobb méretekben, esetleg üzemesítéskor mutatkozik. Például egy enyhe hőfejlődéssel járó reakciót a fellépő hőveszteség következtében millimólos méretben még fűtenünk kell, de multimólos méretben történő megvalósításánál már a reakció optimális hőmérsékletének tartása, a reakcióelegy hűtése a romló reakció-térfogat/felület arány következtében gondot jelenthet.

A gyógyszerkutatás kémiája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 076 1

A gyógyszerkutatás értékteremtő folyamat, amit a legkülönbözőbb kémiai, biológiai és orvosi szak- és részterületek sokaságának alkalmazása jellemez. A kötet a folyamatra és annak lépéseire koncentrálva a témakör kémiai aspektusait dolgozza fel, így az Olvasók a kémikus szemével kísérhetik végig a gyógyszerkutatás folyamatát.

A könyv a szükséges gyógyszerkémiai, analitikai és fizikai kémiai, valamint eljáráskémiai ismereteket egységes formában tárgyalja, ugyanakkor rámutat azokra az informatikai, biológiai, orvosi, jogi és egyéb területekre, ahol a magasabb szintű integráció szempontjai érvényesülnek. Hazai és nemzetközi tapasztalatok szerint a gyógyszerkutatás kémiájában közel tíz év gyakorlat szükséges a kellő jártasság kialakításához. A szerzők közössége jelen kötettel kíván hozzájárulni ahhoz, hogy a szükséges ismeretek megszerzésének útja, ha jelentősen rövidebb nem is, de szemléletében egységesebb, összefüggéseiben áttekinthetőbb, eszköz- és módszerválasztásban tudatosabb lehessen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keseru-a-gyogyszerkutatas-kemiaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave