Keserű György Miklós (szerk.)

A gyógyszerkutatás kémiája


Hőmérséklet-biztonság (Thermal safety)

Egy technológia megvalósítása során a felhasznált anyagok, a gyártó készülékek (szabályzással és energiaellátással együtt), a gyártási körülmények (technológiai paraméterek), a rendszert működtető, kiszolgáló operátorok s a környezet egymásra hatása érvényesül. Mindez azt is jelenti, hogy ezen tényezők bármelyikének eltérése a kívánt állapottól jelentős hatással lehet a gyártás biztonságos kivitelezhetőségére. Ezek közül is kiemelkedik a hőmérséklet mint kritikus technológiai paraméter. Kiemelt szerepét annak köszönheti, hogy jelentős hatása van a reakciókinetikára, vagyis hogy milyen reakciók érvényesülnek (főreakció, mellékreakciók), a reakciók sebességére, így a hőtermelődésre, a hőtermelődés sebességére, amely végső soron a hőmérséklet változását eredményezi. Hatással van tehát önmagára, s tekintetbe véve, hogy a reakciósebesség és a hőtermelődés exponenciálisan növekszik a hőmérséklettel, így nem megfelelő kontrollja könnyen a reakciómegfutás zónába mozdíthatja ki a rendszert. (Átlagos hőfokfüggésű reakciók esetében rendkívül durva közelítéssel 10 °C-onként duplázódik a reakciósebesség.)

A gyógyszerkutatás kémiája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 076 1

A gyógyszerkutatás értékteremtő folyamat, amit a legkülönbözőbb kémiai, biológiai és orvosi szak- és részterületek sokaságának alkalmazása jellemez. A kötet a folyamatra és annak lépéseire koncentrálva a témakör kémiai aspektusait dolgozza fel, így az Olvasók a kémikus szemével kísérhetik végig a gyógyszerkutatás folyamatát.

A könyv a szükséges gyógyszerkémiai, analitikai és fizikai kémiai, valamint eljáráskémiai ismereteket egységes formában tárgyalja, ugyanakkor rámutat azokra az informatikai, biológiai, orvosi, jogi és egyéb területekre, ahol a magasabb szintű integráció szempontjai érvényesülnek. Hazai és nemzetközi tapasztalatok szerint a gyógyszerkutatás kémiájában közel tíz év gyakorlat szükséges a kellő jártasság kialakításához. A szerzők közössége jelen kötettel kíván hozzájárulni ahhoz, hogy a szükséges ismeretek megszerzésének útja, ha jelentősen rövidebb nem is, de szemléletében egységesebb, összefüggéseiben áttekinthetőbb, eszköz- és módszerválasztásban tudatosabb lehessen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keseru-a-gyogyszerkutatas-kemiaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave