Keserű György Miklós (szerk.)

A gyógyszerkutatás kémiája


Kiindulási hőmérséklet

Egy alacsony hőmérsékleten lassú reakció magasabb hőmérsékleten rendkívül gyorssá válhat, ezért nem szabad lebecsülni egy, az optimalizált tartományban lassú reakciót sem. Ugyanezen okból nem mindegy, hogy a reakció mely kiindulási hőmérsékletről kezdi meg felfelé szárnyalását. 50 °C-ról 100 °C-ra emelkedve nem ugyanazzal a gyorsasággal mozog, mintha 100 °C-ról emelkedne 150 °C-ra. S bár ugyanarról a reakcióelegyről és ugyanarról a reakcióról beszélünk, az első esetben több óra kell a folyamat lejátszódásához, míg a másodikban csupán néhány perc (5.35. és 5.36. ábrák), s a maximális hőmérséklet- és nyomásnövekedés értéke is több tízszeres lehet, amely komoly minőségi különbséget jelent annak megítélésében, hogy van-e okunk félni a reakciótól. Ezért a reakciómegfutás intenzitását, s így veszélyességét értelemszerűen jellemző maximális hőmérsékletés nyomásnövekedés-értékek mellé az ezen maximum értékek adiabatikus módon történő eléréséig hátralevő idő (Time to maximum rate, TMRad) is felsorakozik mint minősítő paraméter (Townsend és Tou 1980). TMRad értékében összpontosul mind a reakció kinetikája, mind hőtermelő képessége, valamint kiindulási hőmérsékletének hatása.

A gyógyszerkutatás kémiája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 076 1

A gyógyszerkutatás értékteremtő folyamat, amit a legkülönbözőbb kémiai, biológiai és orvosi szak- és részterületek sokaságának alkalmazása jellemez. A kötet a folyamatra és annak lépéseire koncentrálva a témakör kémiai aspektusait dolgozza fel, így az Olvasók a kémikus szemével kísérhetik végig a gyógyszerkutatás folyamatát.

A könyv a szükséges gyógyszerkémiai, analitikai és fizikai kémiai, valamint eljáráskémiai ismereteket egységes formában tárgyalja, ugyanakkor rámutat azokra az informatikai, biológiai, orvosi, jogi és egyéb területekre, ahol a magasabb szintű integráció szempontjai érvényesülnek. Hazai és nemzetközi tapasztalatok szerint a gyógyszerkutatás kémiájában közel tíz év gyakorlat szükséges a kellő jártasság kialakításához. A szerzők közössége jelen kötettel kíván hozzájárulni ahhoz, hogy a szükséges ismeretek megszerzésének útja, ha jelentősen rövidebb nem is, de szemléletében egységesebb, összefüggéseiben áttekinthetőbb, eszköz- és módszerválasztásban tudatosabb lehessen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keseru-a-gyogyszerkutatas-kemiaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave