Keserű György Miklós (szerk.)

A gyógyszerkutatás kémiája


Kutatási projektek

A kutatási projekt célja viszonylag könnyen megfogalmazható: adott betegség kezelésében a rendelkezésre álló gyógyszereknél hatékonyabb vagy kevesebb mellékhatással rendelkező, új (kiválasztott) molekuláris célpont befolyásolásán keresztül működő hatóanyag megtalálása és fejlesztésre történő kiválasztása. Sokkal bizonytalanabb a projekt kivitelezésére rendelkezésre álló idő meghatározása, ez általában több esztendő, amit a kutatási projekt indításakor nehéz pontosan megadni. Ennek megfelelően a pénzügyi keretek sem ismertek pontosan, mivel ezek a projekt megvalósításának idejével nagyjából arányosak, és a menet közben megismert, saját kutatók által elért, vagy mások által publikált eredmények függvényében új, esetleg igen drága módszerek beállítását is igényelhetik. Fentiek miatt a kutatási programokat nem tekinthetjük a projektmenedzsment hagyományos értelmezése szerinti projektnek. A kiválasztott hatóanyag klinikai kipróbálásra alkalmassá fejlesztése viszont már közel áll a projektmenedzsment tudományának terminológiája szerint értelmezett projekthez. Célja egyértelműen meghatározott, induláskor idő- és költségkereteket is rendel hozzá a fejlesztésért felelős vezetés. A gyógyszeripari sajátságokat részint a fejlesztés eredményességének bizonytalanságában, részint a következő, klinikai fejlesztési szakasz igényeinek tekintetbe vételében, részint pedig a hatósági előírások szigorú követésének külső kényszerében fedezhetjük fel.

A gyógyszerkutatás kémiája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 076 1

A gyógyszerkutatás értékteremtő folyamat, amit a legkülönbözőbb kémiai, biológiai és orvosi szak- és részterületek sokaságának alkalmazása jellemez. A kötet a folyamatra és annak lépéseire koncentrálva a témakör kémiai aspektusait dolgozza fel, így az Olvasók a kémikus szemével kísérhetik végig a gyógyszerkutatás folyamatát.

A könyv a szükséges gyógyszerkémiai, analitikai és fizikai kémiai, valamint eljáráskémiai ismereteket egységes formában tárgyalja, ugyanakkor rámutat azokra az informatikai, biológiai, orvosi, jogi és egyéb területekre, ahol a magasabb szintű integráció szempontjai érvényesülnek. Hazai és nemzetközi tapasztalatok szerint a gyógyszerkutatás kémiájában közel tíz év gyakorlat szükséges a kellő jártasság kialakításához. A szerzők közössége jelen kötettel kíván hozzájárulni ahhoz, hogy a szükséges ismeretek megszerzésének útja, ha jelentősen rövidebb nem is, de szemléletében egységesebb, összefüggéseiben áttekinthetőbb, eszköz- és módszerválasztásban tudatosabb lehessen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keseru-a-gyogyszerkutatas-kemiaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave