Keserű György Miklós (szerk.)

A gyógyszerkutatás kémiája


Termékalapú analitikai követelményrendszer

A hatóanyaggyártás és az eljárásfejlesztés hagyományos folyamatát leírhatjuk úgy, mint kérdések és válaszok folyamatos sorozatát. A vegyész előállít valamit, kérdez, az analitikus mér, majd válaszol. Az esetek többségében a kérdés lényege az, hogy az előállított termék „milyen”, illetve hogy „megfelelő-e”. A kétféle kérdés között csak az a lényegi különbség, hogy ha a megfelelőségre kérdezünk, akkor kell egy jól definiált követelmény, amihez képest meg tudjuk állapítani a megfelelőséget. A fejlesztési folyamat kezdetén a „milyen” típusú kérdések dominálnak. GMP-környezetben a kérdés általában az, hogy az anyag „megfelelő-e”. Ahhoz, hogy olyan követelményeket állítsunk fel, amivel az anyag megfelelőségét kellőképpen igazolni tudjuk, ismernünk kell az anyagot, tudnunk kell, hogy melyek a kritikus paraméterei, lehetséges szennyezői, bomlástermékei, továbbá, rendelkeznünk kell a minőséget befolyásoló paraméterek ellenőrzésére szolgáló validált analitikai módszerekkel.

A gyógyszerkutatás kémiája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 076 1

A gyógyszerkutatás értékteremtő folyamat, amit a legkülönbözőbb kémiai, biológiai és orvosi szak- és részterületek sokaságának alkalmazása jellemez. A kötet a folyamatra és annak lépéseire koncentrálva a témakör kémiai aspektusait dolgozza fel, így az Olvasók a kémikus szemével kísérhetik végig a gyógyszerkutatás folyamatát.

A könyv a szükséges gyógyszerkémiai, analitikai és fizikai kémiai, valamint eljáráskémiai ismereteket egységes formában tárgyalja, ugyanakkor rámutat azokra az informatikai, biológiai, orvosi, jogi és egyéb területekre, ahol a magasabb szintű integráció szempontjai érvényesülnek. Hazai és nemzetközi tapasztalatok szerint a gyógyszerkutatás kémiájában közel tíz év gyakorlat szükséges a kellő jártasság kialakításához. A szerzők közössége jelen kötettel kíván hozzájárulni ahhoz, hogy a szükséges ismeretek megszerzésének útja, ha jelentősen rövidebb nem is, de szemléletében egységesebb, összefüggéseiben áttekinthetőbb, eszköz- és módszerválasztásban tudatosabb lehessen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keseru-a-gyogyszerkutatas-kemiaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave