Keserű György Miklós (szerk.)

A gyógyszerkutatás kémiája


Stabilitásvizsgálatok

Az anyag stabilitásának (illetve instabilitásának) ismerete nagyon fontos az egész fejlesztési folyamat során (Carstensen és mtsa 2000). A kérdés fontosságát mutatja, hogy minden más témánál több ICH-dokumentum foglalkozik ezzel a területtel: hat a szintetikus hatóanyagok és gyógyszerkészítmények, egy pedig a biológiai, illetve biotechnológiai készítmények stabilitásával. A törzskönyvi dosszié minőséggel foglalkozó részén belül általában a stabilitási fejezet a legterjedelmesebb. Új gyógyszerek kifejlesztése során a stabilitási vizsgálatok időigénye a legnagyobb. Mivel a hosszú távú stabilitási (más néven tartamstabilitási) vizsgálatok több (tipikusan 3–5) évig tartanak, nagyon fontos ezek kellő megtervezése, hiszen ha kiértékelhetetlen adatokat kapunk, ez évekkel hosszabbíthatja meg a gyógyszer piacra juttatásának időpontját, ami hatalmas anyagi kár a gyártónak és elfogadhatatlan időveszteség az új gyógyszerrel kezelendő betegnek. Például, ha nem tudjuk igazolni, hogy a stabilitási minták a megfelelő terhelést kapták, az így nyert eredményeket nem használhatjuk fel a törzskönyvi dossziéban. Így a stabilitási vizsgálatok tervezése és kivitelezése különös gondosságot igényel.

A gyógyszerkutatás kémiája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 076 1

A gyógyszerkutatás értékteremtő folyamat, amit a legkülönbözőbb kémiai, biológiai és orvosi szak- és részterületek sokaságának alkalmazása jellemez. A kötet a folyamatra és annak lépéseire koncentrálva a témakör kémiai aspektusait dolgozza fel, így az Olvasók a kémikus szemével kísérhetik végig a gyógyszerkutatás folyamatát.

A könyv a szükséges gyógyszerkémiai, analitikai és fizikai kémiai, valamint eljáráskémiai ismereteket egységes formában tárgyalja, ugyanakkor rámutat azokra az informatikai, biológiai, orvosi, jogi és egyéb területekre, ahol a magasabb szintű integráció szempontjai érvényesülnek. Hazai és nemzetközi tapasztalatok szerint a gyógyszerkutatás kémiájában közel tíz év gyakorlat szükséges a kellő jártasság kialakításához. A szerzők közössége jelen kötettel kíván hozzájárulni ahhoz, hogy a szükséges ismeretek megszerzésének útja, ha jelentősen rövidebb nem is, de szemléletében egységesebb, összefüggéseiben áttekinthetőbb, eszköz- és módszerválasztásban tudatosabb lehessen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keseru-a-gyogyszerkutatas-kemiaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave