Keserű György Miklós (szerk.)

A gyógyszerkutatás kémiája


Fordított kémiai genetika, genomika

A fordított kémiai genetika egy már ismert célfehérjéből indul ki (ebben hasonlít a célpontalapú gyógyszerkutatáshoz), amelynek a funkcióját nem (vagy csak részben) ismerjük, viszont rendelkezésre áll olyan kismolekula, amely specifikusan kötődik hozzá. A cél meghatározni, hogy az adott fehérje specifikus ligandumai vagy gátlószerei okoznak-e fenotípusos változást teljes sejtes vizsgálatokban (azaz a fehérje szerepet játszik-e a sejten belüli kommunikációban), illetve hogy mi az adott fehérje sejten belüli funkciója (2.34. ábra). E megközelítés a fordított genetikával analóg, amelyben a kapott fenotípusos változások kiváltására szándékosan és tervezett módon különféle génmutációkat hozunk létre, vagy adott géneket ütünk ki. A módszer valójában a kismolekulákból és célfehérjéikből álló párok ismeretét használja fel, így ellentétben az előremutató kémiai genomikával, az izolált fehérjén végzett affinitáson alapuló szűrés megelőzi a teljes sejtes kémiai genetikai szűrést.

A gyógyszerkutatás kémiája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 076 1

A gyógyszerkutatás értékteremtő folyamat, amit a legkülönbözőbb kémiai, biológiai és orvosi szak- és részterületek sokaságának alkalmazása jellemez. A kötet a folyamatra és annak lépéseire koncentrálva a témakör kémiai aspektusait dolgozza fel, így az Olvasók a kémikus szemével kísérhetik végig a gyógyszerkutatás folyamatát.

A könyv a szükséges gyógyszerkémiai, analitikai és fizikai kémiai, valamint eljáráskémiai ismereteket egységes formában tárgyalja, ugyanakkor rámutat azokra az informatikai, biológiai, orvosi, jogi és egyéb területekre, ahol a magasabb szintű integráció szempontjai érvényesülnek. Hazai és nemzetközi tapasztalatok szerint a gyógyszerkutatás kémiájában közel tíz év gyakorlat szükséges a kellő jártasság kialakításához. A szerzők közössége jelen kötettel kíván hozzájárulni ahhoz, hogy a szükséges ismeretek megszerzésének útja, ha jelentősen rövidebb nem is, de szemléletében egységesebb, összefüggéseiben áttekinthetőbb, eszköz- és módszerválasztásban tudatosabb lehessen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keseru-a-gyogyszerkutatas-kemiaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave