Sedley David N., Long Anthony A.

A hellenisztikus filozófusok


Plutarkhosz, A sztoikusok önellentmondásairól 1050C–D (SVF 2.937, részlet)1399

Khrüszipposz teljes szabadságot enged a hitványságnak, mikor úgy tekinti, hogy nem csupán szükségszerűen vagy a végzet szerint, hanem isten értelmével és a legkiválóbb természettel összhangban követik el. Ez nyilvánvaló saját szavaiból: „Mivel az egyetemes természet mindenüvé elér, szükségszerű, hogy bárhogyan is történik valami az egészben vagy bármely részében, minden neki és a benne munkáló értelemnek megfelelően történjék, következetesen és akadálytalanul, hiszen semmi nincs, ami irányításának kívülről útjába állhatna, és részei sem tudnak semmilyen más módon mozogni vagy másmilyen állapotban lenni, mint ami az egyetemes természetnek megfelel.” Melyek a részeknek ezen állapotai és mozgásai?1400 Az állapotok nyilván vétkek, betegségek, pénz-, gyönyör- és hírvágy, gyávaság és igazságtalanság, míg a mozgások házasságtörés, tolvajlás, árulás, gyilkosság és hazaárulás. Khrüszipposz szerint ezek közül semmi sem, sem kicsiny, sem nagy nem ellentétes Zeusz értelmével, törvényével, igazságosságával és gondviselésével.

A hellenisztikus filozófusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 709 8

Anthony A. Long és David N. Sedley a hellenisztikus filozófia kutatásának legnagyobb tekintélyei közé tartozik. Forrásgyűjteményük az epikureizmus, a sztoicizmus, az akadémiai szkepticizmus és a pürrhónizmus legfontosabb forrásszövegeit vonultatja föl tematikus rendben, az egyes fejezetekhez tömör, ugyanakkor finom és mélyreható elemzéseket tartalmazó filozófiai kommentárt csatolva.

A hellenisztikus filozófusok alapmű: a forrásokat általánosan e kötet hivatkozási rendszere szerint idézik, Long és Sedley elemzései pedig a területen folyó új kutatások kiindulópontjául szolgálnak. A könyv jelen kiadásával a magyar olvasó első ízben kaphat átfogó képet a hellenisztikus filozófia forrásairól, fogalomkincséről és a korszakban létrejött kifinomult filozófiai elméletekről.

A magyar kiadás szerkesztője Bene László, fordítói Bárány István, Bene László, Böröczki Tamás, Brunner Ákos, Simon Attila és Szekeres Csilla. A kiegészítő bibliográfiát Brunner Ákos, Németh Attila és Veres Máté állította össze.

Hivatkozás: https://mersz.hu/long-sedley-a-hellenisztikus-filozofusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave