Sedley David N., Long Anthony A.

A hellenisztikus filozófusok


Epikurosz, Levél Hérodotoszhoz 61–62139

(1) Továbbá, az atomok sebessége szükségképpen egyenlő, mikor csak az űrön át haladnak, és semmi nem ütközik nekik. (2) Mert sem a nehezek nem haladnak gyorsabban a kicsi és könnyű testeknél, legalábbis amikor semmivel nem találkoznak, sem pedig a kicsik a nagyoknál azáltal, hogy pályájuk teljes egészében megfelelő méretű számukra, amikor amazoknak sem ütközik semmi. (3) És az ütközésekből eredő, felfelé tartó vagy oldalirányú mozgásuk sem lesz gyorsabb, sem pedig lefelé irányuló mozgásuk, melyet saját súlyuk révén végeznek. Mert amennyit csak megtesznek az egyik vagy másik fajta pálya mentén, arra a távolságra mozgásuk olyan gyors lesz, mint a gondolat, míg neki nem ütközik valaminek, vagy külső okból kifolyólag, vagy saját súlya miatt, mely az őt megütő test erejéhez képest hat. (4) Mármost az egyik atomot az összetételekben is gyorsabbnak fogják mondani a másiknál, noha az atomok sebessége egyenlő, mivel az atomok az összetételekben egyetlen irányban mozognak még a legrövidebb folytonos idő alatt is, bár nem egyetlen irányban mozognak, ha az értelmileg szemlélhető időszakaszokat tekintjük;140 azonban gyakran összeütköznek, míg mozgásuk folytonossága érzékelhetővé válik.

A hellenisztikus filozófusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 709 8

Anthony A. Long és David N. Sedley a hellenisztikus filozófia kutatásának legnagyobb tekintélyei közé tartozik. Forrásgyűjteményük az epikureizmus, a sztoicizmus, az akadémiai szkepticizmus és a pürrhónizmus legfontosabb forrásszövegeit vonultatja föl tematikus rendben, az egyes fejezetekhez tömör, ugyanakkor finom és mélyreható elemzéseket tartalmazó filozófiai kommentárt csatolva.

A hellenisztikus filozófusok alapmű: a forrásokat általánosan e kötet hivatkozási rendszere szerint idézik, Long és Sedley elemzései pedig a területen folyó új kutatások kiindulópontjául szolgálnak. A könyv jelen kiadásával a magyar olvasó első ízben kaphat átfogó képet a hellenisztikus filozófia forrásairól, fogalomkincséről és a korszakban létrejött kifinomult filozófiai elméletekről.

A magyar kiadás szerkesztője Bene László, fordítói Bárány István, Bene László, Böröczki Tamás, Brunner Ákos, Simon Attila és Szekeres Csilla. A kiegészítő bibliográfiát Brunner Ákos, Németh Attila és Veres Máté állította össze.

Hivatkozás: https://mersz.hu/long-sedley-a-hellenisztikus-filozofusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave