Pethő Menyhért

Mezőgazdasági növények élettana


A termés „telítődése”, a termésnagyságot meghatározó fiziológiai folyamatok

A termésben szénhidrátok, zsírok, fehérjék, aromaanyagok és egyéb szerves vegyületek halmozódnak fel. E szervesanyag-akkumuláció a lombozat által asszimilált anyagokból történik. Emiatt szoros összefüggés van a növényenkénti termésszám és a termésnagyság között (303. ábra). Ha egy növényen sok termés kötődik, a véges mennyiségű asszimilátum sok termés között oszlik meg, ezért a termések aprók lesznek. Az apró termésekben nem a sejtek száma kisebb, hanem a sejtek mérete. Ez arra mutat, hogy sok termés kötődése esetén a termésfejlődés második szakasza, a sejtnagyobbodás, illetve a szervesanyag-akkumuláció gátlódik.
303. ábra Összefüggés a növényenkénti termésszám és a termésnagyság között a paradicsom példáján (Leopold, 1964)

Mezőgazdasági növények élettana

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 831 6

A viszonylag bőséges külföldi és szegényes hazai növényélettani tankönyvek, kézikönyvek mellett alig találkozunk a szántóföldi növénytermesztés és kertészet elméleti megalapozását szolgáló növényélettani munkákkal.

Ezt a hiányt pótolta a jelen munka 1984-es kiadása. A három évtizedes egyetemi oktatói tapasztalatokkal kialakított tematika hangsúlyozottan foglalkozott a termesztett növények szervesanyag-termelésének növényélettani alapjaival.

Az új tudományos eredmények alapján átdolgozott mű hangsúlyos része az anyagcsere-élettan, a bioreguláció, a stresszfiziológia, valamint a termésképzés élettana. A kézikönyv hasznos segítséget nyújt a növényélettan hazai felsőoktatásában, ugyanúgy hasznosíthatják a korábban végzett szakemberek is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/petho-mezogazdasagi-novenyek-elettana//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave