Auer Ádám (szerk.)

Közszerződési jogi koncepciók

Tanulmányok a közszerződések köréből


Az e-közbeszerzés fejlődési irányai

A közbeszerzési eljárások európai szabályozásában mérföldkőnek tekinthető 2014-es irányelvi reform előtt is voltak már törekvések arra, hogy a közbeszerzési eljárások alapvetően papíralapú folyamatait fokozatosan az elektronikus út vegye át. A versenyszféra által kidolgozott megoldások átvétele ugyanakkor nem lehet automatikus: az állami beszerzésekre jelentős hatást gyakorolnak az elérni kívánt célok, amelyek esetében gyakran nem kizárólag a piaci vagy szervezeti logika áll, hanem szociális igények, környezetvédelmi elvárások és az aktuális kormányzat politikai célkitűzései is.1 Az elektronikus közbeszerzési rendszerek alkalmazásával ugyanakkor nyilvánvalóan számos előny érhető el: az adminisztrációs költségek csökkenése, a közbeszerzések átláthatóságának növekedése által a közbizalom erősödése,2 az eljárás gyorsabb lefolytathatósága, az ellenőrzési rendszer javulása és a nemzetközi verseny erősödése.3 Az e-közbeszerzések az elektronikus úton végzett közbeszerzési eljárási cselekmények összefoglaló kifejezése, amely magában foglalja a hirdetmények elektronikus közzétételét, az ajánlati dokumentáció teljes körű online közzétételét, az ajánlatok elektronikus úton történő eljuttatását az ajánlatkérőkhöz és a kapcsolattartás minden szintjének elektronikus formáját.4 Ez a teljesség természetesen folyamatában alakult ki a közbeszerzési rendszerekben, és jelenleg is fejlődő terület, hiszen az elektronikusan kötött szerződések bizonyos értelemben egy újabb lépcsőt jelentenek a folyamatban.

Közszerződési jogi koncepciók

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 849 2

A közszerződések újabb és újabb jelenségei töretlenül növekednek, a különböző megállapodások, köz- és magánjogi vegyes elemekkel átszőtt szerződések és azok egyedi változatai is egyre elterjedtebbek. E témakör hazai tudományos feldolgozása olyan ponthoz érkezett, ahol az egyes jogági szakterületek felvetettek problémákat, kidolgoztak álláspontokat, így egy olyan fórum életre hívása tűnik indokoltnak, amely alkalmas ezen eredmények megvitatására, közös álláspontok kialakítására.

A tanulmánykötet két részből áll. Az első részben koncepcionális, dogmatikai és átfogóbb kérdéseket tárgyaló, míg a kötet második részében egy-egy speciális problémát elemző írások kaptak helyet. A vitában mindkét iránynak helye van. Ki kell jelölni egy dogmatikai, egységes értelmezési keretet, amely iránytűként szolgál a szakágazati megoldásokhoz. A közszerződések témaköre túllépett azon a szinten, hogy egységesen kezelhető területként feldolgozható legyen. A közpolitikai és gazdasági környezet, a szakjogági tradíciók és jogi paradigmák több utat jelölnek ki a téma tárgyalásának, így helye lehet a koncepcióalkotást követően annak, hogy egyes jogintézmények szintjén történjen meg a problémák feltérképezése és megoldása. A helyzet azonban nem statikus, mert a technológiai fejlődés (például okos szerződés) olyan nyomást helyez az állami jogalkotókra, mely a hathatós megoldást egy viszonylag szűk határidő alatt követeli meg. Az adekvát jogi válasz hiánya ugyanis versenyhátrányt, nemzetgazdasági visszaesést jelenthet.

Hivatkozás: https://mersz.hu/auer-kozszerzodesi-jogi-koncepciok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave