Auer Ádám (szerk.)

Közszerződési jogi koncepciók

Tanulmányok a közszerződések köréből


Bevezetés

A tanulmánykötetben szereplő írások egy része általában tárgyalja a közszerződések kérdését, vagy a témához kapcsolódó egyes szerződéstípusok, szerződési jelenségek kapcsán tartalmaznak értékes gondolatokat. Véleményünk szerint a téma megközelítésének egy másik lehetséges módja, ha a köz-szerződésekhez egy-egy jogintézményen keresztül közelítünk. A jogintézményi megközelítés olyan utat nyit a gondolkodáshoz, amelyben közös pontokat vagy eltérő jegyeket találhatunk, és alkalmas arra, hogy konszenzusos álláspontokat alakítsunk ki, amelyek egy átfogó egész kérdéskor tárgyalásához nyithatnak utat, elemről elemre. Másképpen fogalmazva, az egyes részekből építve lehet eljutni az egész felé. Véleményünk szerint ilyen közös kérdéskörnek tekinthető a szerződés érvénytelensége. A szerződés érvénytelenségét érdemes úgy tekintenünk ebben a témakörben mint egy olyan közös pontot, amely egy szerződéses jogviszonyban szükségképpen alkalmazott és jogilag szabályozott jogi kategória. Általában megfogalmazva azt is írhatnánk, hogy vajon milyen feltételek teljesülésével lesz jogilag kikényszeríthető a megkötött szerződés (jogviszony).1 Ugyanilyen módon a szerződésszegés is modellezhető absztraktan: vizsgálható, milyen jogkövetkezményei vannak bármely fél nem szerződésszerű, jogszerű2 teljesítésének. Ha ilyen közös elemeket keresünk, akkor látható az, hogy egy-egy speciális probléma felszínre hozhat általános kérdéseket is.

Közszerződési jogi koncepciók

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 849 2

A közszerződések újabb és újabb jelenségei töretlenül növekednek, a különböző megállapodások, köz- és magánjogi vegyes elemekkel átszőtt szerződések és azok egyedi változatai is egyre elterjedtebbek. E témakör hazai tudományos feldolgozása olyan ponthoz érkezett, ahol az egyes jogági szakterületek felvetettek problémákat, kidolgoztak álláspontokat, így egy olyan fórum életre hívása tűnik indokoltnak, amely alkalmas ezen eredmények megvitatására, közös álláspontok kialakítására.

A tanulmánykötet két részből áll. Az első részben koncepcionális, dogmatikai és átfogóbb kérdéseket tárgyaló, míg a kötet második részében egy-egy speciális problémát elemző írások kaptak helyet. A vitában mindkét iránynak helye van. Ki kell jelölni egy dogmatikai, egységes értelmezési keretet, amely iránytűként szolgál a szakágazati megoldásokhoz. A közszerződések témaköre túllépett azon a szinten, hogy egységesen kezelhető területként feldolgozható legyen. A közpolitikai és gazdasági környezet, a szakjogági tradíciók és jogi paradigmák több utat jelölnek ki a téma tárgyalásának, így helye lehet a koncepcióalkotást követően annak, hogy egyes jogintézmények szintjén történjen meg a problémák feltérképezése és megoldása. A helyzet azonban nem statikus, mert a technológiai fejlődés (például okos szerződés) olyan nyomást helyez az állami jogalkotókra, mely a hathatós megoldást egy viszonylag szűk határidő alatt követeli meg. Az adekvát jogi válasz hiánya ugyanis versenyhátrányt, nemzetgazdasági visszaesést jelenthet.

Hivatkozás: https://mersz.hu/auer-kozszerzodesi-jogi-koncepciok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave