Auer Ádám (szerk.)

Közszerződési jogi koncepciók

Tanulmányok a közszerződések köréből


A tilos szerződés mint érvénytelenségi ok

A Ptk. 6:95. §-a szerint semmis az a szerződés, amely jogszabályba ütközik, vagy amelyet jogszabály megkerülésével kötöttek, kivéve ha ahhoz a jogszabály más jogkövetkezményt fűz. Más jogkövetkezmény mellett is semmis a szerződés akkor, ha a jogszabály ezt külön kimondja, vagy ha a jogszabály célja a szerződéssel elérni kívánt joghatás megtiltása. A Ptk. ezen szabályának arra vonatkozó értelmezése, hogy mi történik akkor, ha a szerződés polgári jogi kógens normába ütközik, egyértelmű. Nem ilyen egyszerű a helyzet azonban akkor, ha más jogszabály rendelkezéseibe ütközik a szerződés. A Ptk. tilos szerződésekre alkalmazandó szabályának megalkotása során a jogalkotó a II. világháború előtti bírói gyakorlatra támaszkodott.1 A Ptk. alapján a más jogszabályba ütköző szerződéses rendelkezés vizsgálatánál az alábbiakat kell figyelembe venni. 1) a norma diszpozitív vagy kógens rendelkezésbe ütközik, mely esetben nyilvánvalóan csak a kógens szabály sérelme eredményezi a semmisséget. 2) A továbbiakban a szankciót kell vizsgálni. 2a) Több törvény rendelkezik arról, hogy valamely normasértés semmisséget eredményez: például az alább majd elemzés tárgyát képező közbeszerzési törvény, vagy a részvények forgalomba hozatalára vonatkozó tőkepiaci szabályok,2 vagy a nemzeti vagyon értékesítésekor a tulajdonjog átruházására irányadó jogszabályok megsértése.3 2b) Más a helyzet akkor, ha a norma nem tartalmazza az előbbi kitételt, és tartalmaz más jogkövetkezményt a jogsértéshez. A Ptk. szerint ezekben az esetekben a szerződés akkor is semmis, ha – a más jogkövetkemény alkalmazása mellett – a jogszabály célja kifejezetten a szerződéssel elérni kívánt joghatás megtiltása. A Ptk. indokolása szerint ezeket az eseteket az adott norma célja szerinti értelmezéssel lehet megoldani. Vizsgálni kell a norma célját, vagyis azt, hogy az adott tilalom megszegése esetére a jogalkotó célja a szerződés célzott joghatásának a megvonása.4 Olyan tilalom, mely nem ezt célozza, nem eredményezheti a szerződés semmisségét. Utóbbira példák azok az előírások, melyek csak az egyik szerződő félre vonatkozóan tartalmaznak valamilyen közigazgatási feltételt (például vállalkozói igazolvány).5

Közszerződési jogi koncepciók

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 849 2

A közszerződések újabb és újabb jelenségei töretlenül növekednek, a különböző megállapodások, köz- és magánjogi vegyes elemekkel átszőtt szerződések és azok egyedi változatai is egyre elterjedtebbek. E témakör hazai tudományos feldolgozása olyan ponthoz érkezett, ahol az egyes jogági szakterületek felvetettek problémákat, kidolgoztak álláspontokat, így egy olyan fórum életre hívása tűnik indokoltnak, amely alkalmas ezen eredmények megvitatására, közös álláspontok kialakítására.

A tanulmánykötet két részből áll. Az első részben koncepcionális, dogmatikai és átfogóbb kérdéseket tárgyaló, míg a kötet második részében egy-egy speciális problémát elemző írások kaptak helyet. A vitában mindkét iránynak helye van. Ki kell jelölni egy dogmatikai, egységes értelmezési keretet, amely iránytűként szolgál a szakágazati megoldásokhoz. A közszerződések témaköre túllépett azon a szinten, hogy egységesen kezelhető területként feldolgozható legyen. A közpolitikai és gazdasági környezet, a szakjogági tradíciók és jogi paradigmák több utat jelölnek ki a téma tárgyalásának, így helye lehet a koncepcióalkotást követően annak, hogy egyes jogintézmények szintjén történjen meg a problémák feltérképezése és megoldása. A helyzet azonban nem statikus, mert a technológiai fejlődés (például okos szerződés) olyan nyomást helyez az állami jogalkotókra, mely a hathatós megoldást egy viszonylag szűk határidő alatt követeli meg. Az adekvát jogi válasz hiánya ugyanis versenyhátrányt, nemzetgazdasági visszaesést jelenthet.

Hivatkozás: https://mersz.hu/auer-kozszerzodesi-jogi-koncepciok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave