Auer Ádám (szerk.)

Közszerződési jogi koncepciók

Tanulmányok a közszerződések köréből


Konklúzió

A tanulmány kísérletet tett arra, hogy a közszerződések témakörén belül olyan jogintézményt mutasson be, amely alkalmas a közjogi, közigazgatási jogi és a magánjogi célok elérésére és a közszerződések témakörén belül egy közös gondolkodás elindítására. A szerződés érvénytelenségével a jogrendszer több érdeket is védelemben részesít. Egyrészt a közérdek védelmét (például a tilos szerződés esetén), a gyengébb fél védelmét (például a fogyasztóvédelmi, uzsorás szerződések esetén) vagy a magánjogi szinallagma védelmét (például feltűnő értékaránytalanság, megtévesztés esetén). Az egyes védendő érdekek nem határolhatóak el mereven egymástól, hanem több-kevesebb átfedésben vannak, függően az adott érvénytelenségi októl.1 A közszerződések szabályozásának egyik kérdése, hogy a közérdek védelmét a magánjog tudja-e biztosítani. A szerződés érvénytelensége kapcsán a tilos szerződés érvénytelenségi ok alkalmazása álláspontunk szerint alkalmas erre a feladatra. A tilos szerződés esetén megfogalmazhatóak olyan érvénytelenségi okok (jogszabályban), amelyek be nem tartása a szerződést érvénytelenné, a közjogi egyedi aktust hibássá, semmissé teszi. A jogalkotó és a szabályozási célhoz kötődő akarat kérdése az, hogy ez milyen eszközökkel, vagy ha a tanulmányban bemutatott modelleket vesszük alapul, akkor melyik modellben épül fel. A létrejött szerződés érvénytelenségét eredményezheti valamely feltétel be nem tartása, ha ez expressis verbis kifejezésre jut az ágazati szabályozásban. Ha mérlegelési elem is a szabályozás részét képezi, akkor lehet nevesített jogsértéseket is polgári jogi semmisséggel súlytani. Megadható a mérlegelés a bíróság számára is, és ebben az esetben a jogi szabályozás hiátusát a bírói mérlegelés helyettesítheti, ha a szabályozási céllal nem összeegyeztethetőnek minősül egy-egy szerződéses megoldás. A tilos szerződés modelljei erre széles körben adnak lehetőséget, és egy közszerződési jogi szabályozás esetén a szerződés semmisségének alkalmazásával a közérdek védelme is biztosítható.

Közszerződési jogi koncepciók

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 849 2

A közszerződések újabb és újabb jelenségei töretlenül növekednek, a különböző megállapodások, köz- és magánjogi vegyes elemekkel átszőtt szerződések és azok egyedi változatai is egyre elterjedtebbek. E témakör hazai tudományos feldolgozása olyan ponthoz érkezett, ahol az egyes jogági szakterületek felvetettek problémákat, kidolgoztak álláspontokat, így egy olyan fórum életre hívása tűnik indokoltnak, amely alkalmas ezen eredmények megvitatására, közös álláspontok kialakítására.

A tanulmánykötet két részből áll. Az első részben koncepcionális, dogmatikai és átfogóbb kérdéseket tárgyaló, míg a kötet második részében egy-egy speciális problémát elemző írások kaptak helyet. A vitában mindkét iránynak helye van. Ki kell jelölni egy dogmatikai, egységes értelmezési keretet, amely iránytűként szolgál a szakágazati megoldásokhoz. A közszerződések témaköre túllépett azon a szinten, hogy egységesen kezelhető területként feldolgozható legyen. A közpolitikai és gazdasági környezet, a szakjogági tradíciók és jogi paradigmák több utat jelölnek ki a téma tárgyalásának, így helye lehet a koncepcióalkotást követően annak, hogy egyes jogintézmények szintjén történjen meg a problémák feltérképezése és megoldása. A helyzet azonban nem statikus, mert a technológiai fejlődés (például okos szerződés) olyan nyomást helyez az állami jogalkotókra, mely a hathatós megoldást egy viszonylag szűk határidő alatt követeli meg. Az adekvát jogi válasz hiánya ugyanis versenyhátrányt, nemzetgazdasági visszaesést jelenthet.

Hivatkozás: https://mersz.hu/auer-kozszerzodesi-jogi-koncepciok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave