Berta Renáta, Adamcsik Orsolya, Galambos Ildikó, Kovács Nikoletta, Maász Gábor, Zrínyi Zita, Tombácz Etelka

Mit is iszunk?

Mikroműanyag-problémák, jelenlegi helyzet


A műanyagokra vonatkozó törvényi rendelkezések

A műanyagokra vonatkozó jogszabályok kidolgozása és hatályba lépése szinte gyerekcipőben jár az EU-ban, de rohamosan fejlődik, és egyre több területen fogadnak el jogszabályokat. A folyamat elmúlt évtizedbeli rohamos fejlődését mutatja például az is, hogy a VKI-t támogató rendelkezések közül egyedül a 2008/56/EK Tengervédelmi Stratégiáról szóló keretirányelvben [164] esik szó a mikroműanyagok problémakörét közvetlenül érintő tengeri szennyezésekről és azok visszaszorításának szükségességéről. A műanyagok jelentette probléma komolyan vételét és elmélyítését jelzi, hogy ettől kezdve egyre több uniós nyilatkozatban, irányelvben megjelennek a műanyaghulladék csökkentését irányzó törekvések és követelések. Elmondható azonban az is, hogy számos Európán kívüli országban (pl. Kínában, Indiában) már korábban korlátozásokat vezettek be a műanyag termékek használatára, csökkentve ezzel a műanyaghulladék termelődését. Habár az említett országoknak a vízbázisvédelem terén is több dolguk akad. Az USA egyes tagállamaiban (pl. Hawaii) totális tiltást vezettek be a műanyag termékek használatára, sőt, az Európai Uniós tagállamok közül Olaszországban már 2011 óta csak lebomló műanyagból készült táskákat engedélyeznek. Az Európai Bizottság 2013-ban kiadott zöld könyvében (a környezetben található műanyaghulladékokkal kapcsolatos európai stratégiáról) szó esik a műanyaghulladékok egyre növekvő problémájától kezdve, a hulladék-gazdálkodás célkitűzésein át, egészen a nemzetközi szintű intézkedésekig [165]. A zöld könyv nyomán javasolt intézkedések szerves részét képezték a hulladékokkal összefüggő jogszabályok szélesebb körű felülvizsgálatának. Ez a felülvizsgálat öt irányelv utólagos értékelésére irányult, amelyek a hulladékhasznosításra és a hulladéklerakókra vonatkozó jelenlegi célkitűzésekre, valamint különböző hulladékáramokra vonatkoznak.

Mit is iszunk?

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 850 8

A műanyagok mesterségesen előállított, szintetizált termékek, a múlt században elindított ipari gyártásuk volumene és sokfélesége rohamosan – az ezredfordulón megkétszerezett globális évi terméssel – növekszik. A műanyagtermékek mára már nélkülözhetetlenek a mindennapi életünkben, azonban természetidegen anyagok, a sokféle műanyagtermék több mint száz éve, nagyrészt hulladékként halmozódik a Földön.

A környezetben szétszóródott műanyagdarabok főleg a mechanikai erők és az UV sugárzás hatására aprózódnak, idővel mikro- (5 mm alatti) és még kisebb, nanoműanyag- (1 µm alatti) szemcsékké alakulnak. A levegőben, a vizekben és a talajokon szétszóródnak, beléegezve, lenyelve bekerülnek a táplálékláncba, és a szervezetben mindenhová behatolnak.

A könyv hat fő fejezetében bemutatjuk a mikroműanyagok fontosabb tulajdonságait, tárgyaljuk előfordulásukat különböző típusú vizkben (felszíni víz, ivóvíz – palackozott, illetve csapvíz, és nem ivóvíz – ipari vizek és szennyvíz), ismertetjük a mikro-/nanoműanyagok egészségügyi hatásait, a törvényi szabályozásukat (EU és magyar), a kimutatási lehetőségeket, az analitikai módszereket és végül a mikroszennyező- és mikroműanyag-mentes vízelőállítási technikákat különböző nyersvizek esetén.

Hivatkozás: https://mersz.hu/mit-is-iszunk//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave