Berta Renáta, Adamcsik Orsolya, Galambos Ildikó, Kovács Nikoletta, Maász Gábor, Zrínyi Zita, Tombácz Etelka

Mit is iszunk?

Mikroműanyag-problémák, jelenlegi helyzet


A mikroműanyag-kutatás főbb nehézségei

A különböző laboratóriumokban kapott eredmények összehasonlítása általában nehézkes, az eltérő módszerek miatt. A detektált mikroműanyagok koncentrációját és méreteloszlását ugyanis leginkább a mintavételezés során használt módszerek, eszközök és a minta-előkészítés során használt szeparációs és tisztítási eljárások határozzák meg. Emiatt a mikroműanyagot kutató tudományos közösségben folyamatos törekvés van a tanulmányok során használt protokollok standardizálására [10], [172]. A másik problémát a szintén nem egységes „mikroműanyag”-definíció okozza. Leggyakrabban az 5 mm-nél kisebb polimerrészecskéket tekintik mikroműanyagnak, a 100 nm-nél kisebb részecskéket pedig nanoműanyagnak, de a különböző laborok között ezekben is lehet eltérés [173], [174]. Még ha általánosságban egységes is a kutatók között ez a definíció, a rendelkezésre álló mintavevő hálók, szűrők pórusmérete nagy szórást mutat, sok esetben csupán ezért nem hasonlíthatók össze az eredmények. Probléma továbbá, hogy nem elegendő a mikroműanyag-szemcsék pontos meghatározására, hiszen csak a hosszúságon alapul, az alakot nem veszi figyelembe. A természetes közegekben való viselkedés és így biológiai hatások szempontjából is inkább a felszín és a térfogat a lényeges. Emiatt szükség lenne egy egységes háromdimenziós definícióra is, amely az alakról is tájékoztatást adhat [174]. A folyóvizekből történő mintavételezés, a mikroműanyagok azonosítása, számszerűsítése és a jellemzésükre szolgáló analitikai módszerek gyakorlati áttekintésében kiemelik [175], hogy a mikroműanyag-szennyezés értékelésére és mennyiségi meghatározására használt következetes és szabványosított módszerek és protokollok hiánya kérdésessé teszi a különböző tanulmányok eredményeinek összehasonlítását.

Mit is iszunk?

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 850 8

A műanyagok mesterségesen előállított, szintetizált termékek, a múlt században elindított ipari gyártásuk volumene és sokfélesége rohamosan – az ezredfordulón megkétszerezett globális évi terméssel – növekszik. A műanyagtermékek mára már nélkülözhetetlenek a mindennapi életünkben, azonban természetidegen anyagok, a sokféle műanyagtermék több mint száz éve, nagyrészt hulladékként halmozódik a Földön.

A környezetben szétszóródott műanyagdarabok főleg a mechanikai erők és az UV sugárzás hatására aprózódnak, idővel mikro- (5 mm alatti) és még kisebb, nanoműanyag- (1 µm alatti) szemcsékké alakulnak. A levegőben, a vizekben és a talajokon szétszóródnak, beléegezve, lenyelve bekerülnek a táplálékláncba, és a szervezetben mindenhová behatolnak.

A könyv hat fő fejezetében bemutatjuk a mikroműanyagok fontosabb tulajdonságait, tárgyaljuk előfordulásukat különböző típusú vizkben (felszíni víz, ivóvíz – palackozott, illetve csapvíz, és nem ivóvíz – ipari vizek és szennyvíz), ismertetjük a mikro-/nanoműanyagok egészségügyi hatásait, a törvényi szabályozásukat (EU és magyar), a kimutatási lehetőségeket, az analitikai módszereket és végül a mikroszennyező- és mikroműanyag-mentes vízelőállítási technikákat különböző nyersvizek esetén.

Hivatkozás: https://mersz.hu/mit-is-iszunk//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave