Berta Renáta, Adamcsik Orsolya, Galambos Ildikó, Kovács Nikoletta, Maász Gábor, Zrínyi Zita, Tombácz Etelka

Mit is iszunk?

Mikroműanyag-problémák, jelenlegi helyzet


Részecskeméret és morfológia

A mikroműanyagok vizuális és mikroszkópos azonosítása: A mikroműanyagok azonosítására a leggyorsabb és legegyszerűbb, legköltséghatékonyabb módszer a vizuális vizsgálat. Az egyéb, nem műanyag részecskék között szabad szemmel vagy mikroszkóp segítségével azonosítják, választják ki a mikroműanyagokat. A szemrevételezéssel vagy mikroszkóp segítségével gyorsan és könnyen meghatározható az alak, a méret és a színek, nincs azonban információ a műanyag összetételéről. Bár a módszer relatíve gyors, az eredmények megbízhatósága megkérdőjelezhető, ugyanis még tapasztalt kutatóknál is rendkívül magas az emberi hiba lehetősége. Minél kisebb a részecske, annál nehezebb megkülönböztetni más anyagoktól, valamint az alak és a szín is befolyásolja a vizuális azonosítás eredményességét [177]. Az alak vizsgálata viszont fontos információt szolgáltat a degradáció mértékéről is [205]. A vizuális vizsgálat a mikroműanyagok előzetes kiválogatására későbbi vizsgálatához elég, de azonosításhoz önmagában nem elegendő, az eredményt műszeres vizsgálattal, a polimer kémiai szerkezetének igazolásával szükséges alátámasztani [189], [198], [201]. A vizuális azonosítás nehézségei között említendő, hogy nincs egyezményes definíció az alakot illetően (pellet, gömb, szál, fragmentum, film stb.). A mikroműanyagok könnyen összetéveszthetők más, nem műanyag részecskékkel is a hasonló méret és szín miatt. A szerves szennyezőkkel, biofilmmel bevont mikroműanyagok is összetéveszthetők más, nem műanyag részecskékkel, ezért a tisztítási lépés a vizuális vizsgálat előtt is feltétlen javasolt [190]. A minta vizuális azonosítása szubjektivitása miatt általában sok hamis pozitív és negatív eredményt ad. A hamis pozitívok a további FTIR- vagy Raman-vizsgálat során kiszűrhetők, de a hamis negatívok nem, így a részecskeszám könnyen alulbecsülhető [206].

Mit is iszunk?

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 850 8

A műanyagok mesterségesen előállított, szintetizált termékek, a múlt században elindított ipari gyártásuk volumene és sokfélesége rohamosan – az ezredfordulón megkétszerezett globális évi terméssel – növekszik. A műanyagtermékek mára már nélkülözhetetlenek a mindennapi életünkben, azonban természetidegen anyagok, a sokféle műanyagtermék több mint száz éve, nagyrészt hulladékként halmozódik a Földön.

A környezetben szétszóródott műanyagdarabok főleg a mechanikai erők és az UV sugárzás hatására aprózódnak, idővel mikro- (5 mm alatti) és még kisebb, nanoműanyag- (1 µm alatti) szemcsékké alakulnak. A levegőben, a vizekben és a talajokon szétszóródnak, beléegezve, lenyelve bekerülnek a táplálékláncba, és a szervezetben mindenhová behatolnak.

A könyv hat fő fejezetében bemutatjuk a mikroműanyagok fontosabb tulajdonságait, tárgyaljuk előfordulásukat különböző típusú vizkben (felszíni víz, ivóvíz – palackozott, illetve csapvíz, és nem ivóvíz – ipari vizek és szennyvíz), ismertetjük a mikro-/nanoműanyagok egészségügyi hatásait, a törvényi szabályozásukat (EU és magyar), a kimutatási lehetőségeket, az analitikai módszereket és végül a mikroszennyező- és mikroműanyag-mentes vízelőállítási technikákat különböző nyersvizek esetén.

Hivatkozás: https://mersz.hu/mit-is-iszunk//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave