Berta Renáta, Adamcsik Orsolya, Galambos Ildikó, Kovács Nikoletta, Maász Gábor, Zrínyi Zita, Tombácz Etelka

Mit is iszunk?

Mikroműanyag-problémák, jelenlegi helyzet


Kombinált eljárások

A vízben könnyen szuszpendálható és a mikroműanyag-szennyezések fő alkotórészét képező polietilén (PE) eltávolítási viselkedését vizsgálták [226] egy kombinált eljárásban, ahol az általánosan használt Fe-sókkal végzett koagulálást egy ultraszűrési lépés követte. A koagulálást JAR-tesztekben végezték, az UF-kísérletekhez poli(vinilidén-fluorid) membránokat (100 kDa) használtak, Millipore-keverős UF-cellában. Az eltávolítási folyamatot CCD-kamerával felszerelt optikai mikroszkóppal, a zéta-potenciál és a részecskeméret-eloszlás mérésével, valamint a mikroműanyag-részecskék tömegmérésével követték. Az eredményeik azt mutatták, hogy bár a kisebb PE-részecskéknél magasabb volt az eltávolítási hatékonyság, a PE eltávolíthatósága alacsony (15% alatti) volt a hagyományos koagulációs eljárásban, és a vízjellemzők kevéssé befolyásolták azt. Az oldat pH-jához képest a flokkuláns (PAM) hozzáadása fontos volt az eltávolítás hatékonyságának növelésében, különösen az anionos PAM nagy adagjai esetén (hatékonysága akár 90,9%). Az ultraszűrés, bár a PE-részecskéket teljes mértékben visszatartotta, ezek nagy részecskeméretük miatt csak enyhe membráneltömődést okoztak. A membránfluxus a koagulálás után csökkent; azonban a membráneltömődés kisebb mértékű volt a PE okozta szűrőréteg heterogén jellege miatt, még a nagy mennyiségben adagolt koaguláns esetén is. A kombinált koagulálás és az ultraszűrés során bemutatott viselkedés alapján javasolják a vázolt eljárás alkalmazását az ivóvíz kezelésében (10. ábra).

Mit is iszunk?

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 850 8

A műanyagok mesterségesen előállított, szintetizált termékek, a múlt században elindított ipari gyártásuk volumene és sokfélesége rohamosan – az ezredfordulón megkétszerezett globális évi terméssel – növekszik. A műanyagtermékek mára már nélkülözhetetlenek a mindennapi életünkben, azonban természetidegen anyagok, a sokféle műanyagtermék több mint száz éve, nagyrészt hulladékként halmozódik a Földön.

A környezetben szétszóródott műanyagdarabok főleg a mechanikai erők és az UV sugárzás hatására aprózódnak, idővel mikro- (5 mm alatti) és még kisebb, nanoműanyag- (1 µm alatti) szemcsékké alakulnak. A levegőben, a vizekben és a talajokon szétszóródnak, beléegezve, lenyelve bekerülnek a táplálékláncba, és a szervezetben mindenhová behatolnak.

A könyv hat fő fejezetében bemutatjuk a mikroműanyagok fontosabb tulajdonságait, tárgyaljuk előfordulásukat különböző típusú vizkben (felszíni víz, ivóvíz – palackozott, illetve csapvíz, és nem ivóvíz – ipari vizek és szennyvíz), ismertetjük a mikro-/nanoműanyagok egészségügyi hatásait, a törvényi szabályozásukat (EU és magyar), a kimutatási lehetőségeket, az analitikai módszereket és végül a mikroszennyező- és mikroműanyag-mentes vízelőállítási technikákat különböző nyersvizek esetén.

Hivatkozás: https://mersz.hu/mit-is-iszunk//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave