Berta Renáta, Adamcsik Orsolya, Galambos Ildikó, Kovács Nikoletta, Maász Gábor, Zrínyi Zita, Tombácz Etelka

Mit is iszunk?

Mikroműanyag-problémák, jelenlegi helyzet


Membránszeparációs eljárások a potenciálisan elterjedőben lévő szennyezőanyagok (PEP) eltávolítására

A potenciálisan elterjedőben lévő szennyezőanyagok (PEP), péládul a veszélyes vegyi anyagok, mérgező fémek, biohulladékok stb., súlyos veszélyt jelentenek az emberi egészségre, a higiéniára és az ökológiára, mivel szennyezik a környezetet és a vízforrásokat. A membránalapú elválasztási eljárások hatékonyak a hagyományos víztisztítási technikákkal szemben, amelyek tiszta vizet biztosítanak. A mikroszűrés (MF), az ultraszűrés (UF), a nanoszűrés (NF), a fordított ozmózis (RO) és az előre irányuló ozmózis (FO) módszereket, valamint a hibrid technológiákat tárgyalják [227], hivatkozva az elmúlt évtized közzétett eredményeire. Nagyon jól használható összeállítás, sok adatot tartalmaz a mikroszennyezők eltávolításáról; igaz, mikroműanyagokat nem említ, de azok a mikroszennyezők vivőanyagai lehetnek, így érdemes a cikk főbb megállapításait összefoglalni.

Mit is iszunk?

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 850 8

A műanyagok mesterségesen előállított, szintetizált termékek, a múlt században elindított ipari gyártásuk volumene és sokfélesége rohamosan – az ezredfordulón megkétszerezett globális évi terméssel – növekszik. A műanyagtermékek mára már nélkülözhetetlenek a mindennapi életünkben, azonban természetidegen anyagok, a sokféle műanyagtermék több mint száz éve, nagyrészt hulladékként halmozódik a Földön.

A környezetben szétszóródott műanyagdarabok főleg a mechanikai erők és az UV sugárzás hatására aprózódnak, idővel mikro- (5 mm alatti) és még kisebb, nanoműanyag- (1 µm alatti) szemcsékké alakulnak. A levegőben, a vizekben és a talajokon szétszóródnak, beléegezve, lenyelve bekerülnek a táplálékláncba, és a szervezetben mindenhová behatolnak.

A könyv hat fő fejezetében bemutatjuk a mikroműanyagok fontosabb tulajdonságait, tárgyaljuk előfordulásukat különböző típusú vizkben (felszíni víz, ivóvíz – palackozott, illetve csapvíz, és nem ivóvíz – ipari vizek és szennyvíz), ismertetjük a mikro-/nanoműanyagok egészségügyi hatásait, a törvényi szabályozásukat (EU és magyar), a kimutatási lehetőségeket, az analitikai módszereket és végül a mikroszennyező- és mikroműanyag-mentes vízelőállítási technikákat különböző nyersvizek esetén.

Hivatkozás: https://mersz.hu/mit-is-iszunk//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave