Berta Renáta, Adamcsik Orsolya, Galambos Ildikó, Kovács Nikoletta, Maász Gábor, Zrínyi Zita, Tombácz Etelka

Mit is iszunk?

Mikroműanyag-problémák, jelenlegi helyzet


A mikroműanyagok jellemzése

Mára már a műanyaghulladékok elárasztották a Földet, a kémiailag nagyon stabil makromolekulák nehezen bomlanak le a környezet fizikai (mechanikai, hőmérséklet-változás stb.), kémiai (napsütés – fotokémiai, katalitikus stb.), biológiai (biokémiai – enzimek, mikrobiológiai – baktériumok, gombák stb.) hatásaira. Ezen hatások következménye, hogy a műanyaghulladékok az idő előrehaladtával aprózódnak, így a környezetben makro- (>5 mm), mikro- (<5 mm, de >100 nm) és nano- (<100 nm) méretű részecskék formájában jelennek meg szétszóródva a levegőben (atmoszférában), felszíni vizekben (hidroszférában) és talajokban (pedoszférában). Az antropogén eredetű, 5 mm-nél kisebb mikroműanyag-szemcsék az új perzisztens szennyezőanyagok („emerging persistent pollutants” [17]; az „emerging” – sürgető, feltörekvő, felmerülő, felbukkanó jelentésű szó – javasolt fordítása az „újfajta” [18]) körébe tartoznak. A műanyagok igen ellenállók a környezeti hatásoknak, bomlásuk normál körülmények között rendkívül lassú, évtizedekig eltart. A (mikro)műanyag-részecskék fragmentációja főként fotooxidáció, hő- és biodegradáció vagy mechanikai degradáció eredményeként jön létre [12]. Noha nincs megegyezés a méretet illetően, mikroműanyagnak általában az 5 mm-nél, nanoműanyagnak pedig a 100 nm-nél kisebb átmérőjű műanyag részecskéket nevezik [8]. Az irodalomban nincs egységes nevezéktan, a tanulmányok összehasonlítása nehézkes, mivel egyes tanulmányok csak a gömb alakú mikroműanyagokat vizsgálják, mások többféle alakú és méretű műanyagokkal is foglalkoznak [9], eltérők a mintavételi és az analitikai módszerek [19]. Az ökoszisztémára kifejtett káros hatásukat már több esetben kimutatták, nap mint nap jelennek meg rémisztő hírek a tengerek, óceánok élővilágát sújtó, főleg makroműanyag okozta esetekről, befolyásukat az emberek egészségére viszont ma még csak sejtjük a tudományos közlemények alapján, amelyek száma erőteljesen növekszik az utóbbi években. A veszélyforrás lehet maga a részecske (kémiai összetétel, kolloid méret, alak, felületi tulajdonságok), illetve a részecskék felületén kötött, így általuk szállított toxikus molekulák (gyógyszer- és növényvédőszer-maradványok stb.).

Mit is iszunk?

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 850 8

A műanyagok mesterségesen előállított, szintetizált termékek, a múlt században elindított ipari gyártásuk volumene és sokfélesége rohamosan – az ezredfordulón megkétszerezett globális évi terméssel – növekszik. A műanyagtermékek mára már nélkülözhetetlenek a mindennapi életünkben, azonban természetidegen anyagok, a sokféle műanyagtermék több mint száz éve, nagyrészt hulladékként halmozódik a Földön.

A környezetben szétszóródott műanyagdarabok főleg a mechanikai erők és az UV sugárzás hatására aprózódnak, idővel mikro- (5 mm alatti) és még kisebb, nanoműanyag- (1 µm alatti) szemcsékké alakulnak. A levegőben, a vizekben és a talajokon szétszóródnak, beléegezve, lenyelve bekerülnek a táplálékláncba, és a szervezetben mindenhová behatolnak.

A könyv hat fő fejezetében bemutatjuk a mikroműanyagok fontosabb tulajdonságait, tárgyaljuk előfordulásukat különböző típusú vizkben (felszíni víz, ivóvíz – palackozott, illetve csapvíz, és nem ivóvíz – ipari vizek és szennyvíz), ismertetjük a mikro-/nanoműanyagok egészségügyi hatásait, a törvényi szabályozásukat (EU és magyar), a kimutatási lehetőségeket, az analitikai módszereket és végül a mikroszennyező- és mikroműanyag-mentes vízelőállítási technikákat különböző nyersvizek esetén.

Hivatkozás: https://mersz.hu/mit-is-iszunk//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave