Navracsics Judit, Bátyi Szilvia (szerk.)

Nyelvek, nyelvváltozatok, következmények II.

Fordítástudomány, terminológia, retorika, kognitív nyelvészet, kontrasztív nyelvészet, interkulturális kommunikáció, névtan


A pandémia kontaktusjelenségei

A magyar–román nyelvi kölcsönhatások vizsgálata komoly tudománytörténeti múlttal rendelkezik (lásd Benő 2004, Benő–Péntek 2003, Péntek 2007, Benő 2017, Péntek–Benő 2020). Nem áll szándékunkban, hogy átfogó vizsgálatot végezzünk, azonban arra figyelnünk kell, hogy a 20. században a hiánykölcsönzések száma megnövekedett. Ez egyrészt a lexikai kölcsönzésekre vonatkozik, illetve a románból fordított frazémákra, tükörfordításokra. A pandémia érdekessége, hogy valós időben lehet tetten érni ezeket a szókincsbeli változásokat. Az látható, hogy minimális hatás érkezik az államnyelv felől az erdélyi nyelvváltozatba, ezek elsősorban betűszókölcsönzésekben érhetők tetten, hiszen a járványhelyzet olyan tulajdonnévi értékű betűszavakat hozott létre (pl. intézmények nevei), amelyek lefordítására legtöbbször nem került sor a sajtónyelvi és köznyelvi kommunikációban, pl. DSP (Direcția de Sănătate Publică, hivatalos fordítása: Közegészségügyi Igazgatóság).

Nyelvek, nyelvváltozatok, következmények II.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 860 7

A tanulmánykötet a XXVIII. Magyar Alkalmazott Nyelvészeti Kongresszuson elhangzott előadások írott, lektorált változatát tartalmazza a „nyelvek, nyelvváltozatok, következmények” témaköréhez kapcsolódva; egyúttal betekintést nyújt az alkalmazott nyelvészet legújabb kutatási eredményeibe. A könyvben található a Brassai-előadás szövege (a diskurzusjelölő mondatértékű határozószók fordításáról), valamint a fordítástudomány, terminológia, retorika, kognitív nyelvészet, kontrasztív nyelvészet, interkulturális kommunikáció, névtan területére eső tanulmányok.

Hivatkozás: https://mersz.hu/navracsics-batyi-nyelvek-nyelvvaltozatok-kovetkezmenyek-ii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave