Borján Eszter, Rigó János

Szülészeti szimulációs gyakorlatok


Kitolási szak

A kitolási szak akkor kezdődik, amikor a méhszáj teljesen kitágult („eltűnt méhszáj”), és az elöl fekvő rész legnagyobb körfogatával meghaladta a medence bemenetének síkját. A kitolási szak először szülőknél átlagosan 50–60 perc, többedszer szülőknél 25–30 perc; a tágulási szakasz hosszához hasonlóan a gyakorlatban nagy egyéni eltéréseket mutat. A kontrakciók hatására a koponya egyre mélyebbre kerül a szülőcsatornában. A fejnek a medencefenékre és a végbélre gyakorolt nyomása miatt a szülőnő székelési ingert érez a kontrakciók alatt (tolófájások). A koponya a kitolási szakban végzi el a belső (második) forgást. Belső vizsgálattal jól követhető, amint a nyílvarrat a haránt átmérőből – a magzat állásától függően – a jobb vagy bal ferde átmérőn keresztül a medencekimenet egyenes átmérőjébe jut, a kiskutacs előreforog, a symphysis alatt tapintható. A fej a kimenetben domborítja a gátat, és egyre nagyobb kerületével mutatkozik a szeméremrésben. A gát fokozatosan elvékonyodik, megfeszül, a kialakult lágyrész-toldalékcső miatt a végbél nyílása is egyre tátongóbb lesz. A tarkó megtámaszkodik a symphysis alatt (ekkor végzi harmadik forgását, a deflexiót), majd a gát előtt kigördül a fejtető, a homlok és az arc. A koponya az anya jobb (I. állás) vagy bal (II. állás) combja felé fordul (negyedik, külső forgás); ennek oka a vállak áthaladása a medence kimenetén. A külső forgást követően megszületnek a vállak, majd a törzs és az alsó végtagok.

Szülészeti szimulációs gyakorlatok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 861 4

A Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Karán 2007 szeptembere óta alkalmazunk valósághű páciensszimulátorokat a különböző képzési programokban. A szimulációs gyakorlatokat 2009-től önálló tantárgyként vezettük be a graduális képzésekbe. Magyarországon elsőként került beszerzésre a CAE Healthcare által gyártott valósághű szülészeti szimulátor (Lucina Fidelis), amellyel 2016 februárjában kezdtünk oktatni a különböző szakirányokon. A szimulátor a szülésznő szakirányon a „Szülészeti szimulációs gyakorlatok” elnevezésű önálló kurzus keretén belül jelenik meg, az ápoló szakirányon a „Szülészet-nőgyógyászat és ápolástana” tantárgy egyes óráin, a mentőtiszt hallgatóknál pedig a „Speciális oxiológia” kurzus részeként. A védőnő szakirányon a záróvizsgára történő komplex felkészítő program során találkoznak az eszközzel a hallgatók. Az ápoló szakirányon szintén megjelenik a záróvizsgára történő felkészítésben és a gyakorlati záróvizsga egyik elemeként is.

Jegyzetünk elsősorban a szülésznő hallgatók szakmai felkészülését segíti, de hasznos lehet az ápoló, mentőtiszt és védőnő szakirányokon tanulók számára is. A kiadvány első részében a szimulációs gyakorlatokhoz szorosan kapcsolódó elméleti ismereteket foglaljuk össze röviden. A második részben találhatók a foglalkozásokra való felkészülést segítő kérdések, az esetek bemutatása és a gyakorlatok részletes leírása a konkrét szülésznői tevékenységek, feladatok ismertetésével. A jegyzet végén ajánlott könyvek és tudományos közlemények segíthetik az adott témában történő elmélyülést.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borjan-rigo-szuleszeti_szimulacios_gyakorlatok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave