Gárdos-Orosz Fruzsina

Az alkotmánybíráskodás átalakulása Magyarországon 2010 után


A történeti alkotmány feléledése?

Az 1990 után szocializálódott, hatályos joggal foglalkozó alkotmányjogászok számára az Alaptörvény rendszerében teljesen idegennek tűnt a történeti alkotmány fogalma. Az Alaptörvény – a Vatikánvárosi Állam 2020-as alkotmánya mellett – Európa legújabb írott alkotmánya, amelynek elfogadása az 1989-es demokratikus átmenet alkotmányán alapult. Az első kézenfekvő elképzelés az lehetett, hogy az Alaptörvény új rendelkezése az értelmezés egyik klasszikus módszeréhez, a történeti értelmezéshez kapcsolódik (amelyet a magyar Alkotmánybíróság egyébként is alkalmazott).1 A kezdeti tanácstalanságot követően az Alkotmánybíróság igyekezett tartalommal megtölteni az Alaptörvény új rendelkezését, és az évek múltával a sajátos alkotmányosság új koncepciójának kidolgozása irányába fordult a joggyakorlat is.2 Az R) cikkben található hivatkozás, a történeti alkotmány vívmányai alkotmányos mércék lettek.3

Az alkotmánybíráskodás átalakulása Magyarországon 2010 után

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Társadalomtudományi Kutatóközpont

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 865 2

Magyarországon a demokratikus rendszerváltás óta működő Alkotmánybíróság a 2011. évi Alaptörvény szövege szerint is a jogállami berendezkedés őre.

Az elmúlt években az alkotmányozó hatalom és a jogalkotó azonban gyakran változtatta az alkotmánybíráskodásra vonatkozó szabályokat. Mind ezzel, mind az ebben a szabályozási környezetben működő Alkotmánybíróság döntéseivel kapcsolatban alapvető szakmai kritikák fogalmazhatók meg. A könyv azt mutatja be, hogyan alakult át az alkotmányos környezet, milyen nehézségekkel szembesült az Alkotmánybíróság és hogyan oldotta meg a rá bízott feladatot 2010 óta. A könyv amellett érvel, hogy Magyarországon az intézmény klasszikus jogi funkciója alapvetően változott meg az Alaptörvény rendszerében.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gardos-orosz-az-alkotmanybiraskodas-atalakulasa-magyarorszagon-2010-utan//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave