Gárdos-Orosz Fruzsina

Az alkotmánybíráskodás átalakulása Magyarországon 2010 után


Következtetések

Ebben a fejezetben azt mutattam be, hogy a kvázi jogi koncepciók – mint a történeti alkotmány vívmányai vagy az alkotmányos identitás – könnyen instrumentalizálódnak, jelen esetben a politika eszközévé válnak, mert nincs előre meghatározott jogi tartalmuk, nem szervesültek a jogban. Ez azért problematikus, mert egy jogállami demokráciában az alkotmányszövegeknek jogi szövegekként felismerhető jogi jelentéssel és funkcióval kell rendelkezniük annak érdekében, hogy az alkotmány a közhatalom korlátja legyen. Az Alkotmánybíróság feladata, hogy az absztrakt normaszöveget az alkotmányértelmezés bevett módszerei szerint értelmezze, de az Alkotmánybíróság is kiszolgáltatottá válik, ha egy bizonytalan jelentésű szöveget ismeretlen módszerekkel kell értelmeznie. A történeti alkotmány vívmányaival és az alkotmányos identitással kapcsolatos alkotmánybírósági határozatok arra mutattak rá, hogy bizonytalan az új fogalmak értelmezése. Az Alkotmánybíróság csak az alkotmányhoz kötött, de abban az esetben, ha ennek nincs azonosítható tartalma, akkor más mércék nélkül önkényessé válhat a döntéshozatal, hiszen az AB külső kötöttségei megszűnnek. Ez történt az alkotmányos identitás megfogalmazása esetében is.

Az alkotmánybíráskodás átalakulása Magyarországon 2010 után

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Társadalomtudományi Kutatóközpont

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 865 2

Magyarországon a demokratikus rendszerváltás óta működő Alkotmánybíróság a 2011. évi Alaptörvény szövege szerint is a jogállami berendezkedés őre.

Az elmúlt években az alkotmányozó hatalom és a jogalkotó azonban gyakran változtatta az alkotmánybíráskodásra vonatkozó szabályokat. Mind ezzel, mind az ebben a szabályozási környezetben működő Alkotmánybíróság döntéseivel kapcsolatban alapvető szakmai kritikák fogalmazhatók meg. A könyv azt mutatja be, hogyan alakult át az alkotmányos környezet, milyen nehézségekkel szembesült az Alkotmánybíróság és hogyan oldotta meg a rá bízott feladatot 2010 óta. A könyv amellett érvel, hogy Magyarországon az intézmény klasszikus jogi funkciója alapvetően változott meg az Alaptörvény rendszerében.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gardos-orosz-az-alkotmanybiraskodas-atalakulasa-magyarorszagon-2010-utan//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave