Gárdos-Orosz Fruzsina

Az alkotmánybíráskodás átalakulása Magyarországon 2010 után


A „countermajoritarian difficulty”

Világszerte könyvtárnyi irodalom született az alkotmánybíráskodás legitimitásáról,1 mivel az alkotmánybíróság egy olyan modern alkotmányos intézmény, amely a demokratikus választásokon törvényhozói mandátumot nyert jogalkotó által alkotott jogszabályok felülvizsgálatára jogosult, míg maga nem a nép által közvetlenül választott tagokból áll. Alkotmányellenesség esetén az alkotmánybíróságok a jogszabályokat megsemmisíthetik, pedig a választópolgárok nemcsak hogy nem közvetlenül választják a testület tagjait, hanem a világ legtöbb államában magas társadalmi státuszú személyekből álló elit testületről van szó, amely jogi típusú döntéshozatali eljárás szerint működik.2 Az alkotmánybíróságok a hatalommegosztásnak és az állam demokratikus működésének, valamint az emberi jogoknak a védelmét a közhatalommal szemben érvényesítik.3 Bár maguk nem közvetlen demokratikus eljárások útján szerveződnek, mégis felülvizsgálhatják a legfőbb képviseleti szerv által alkotott jogszabályokat.4 Kérdés, hogy a többségi hatalommal szembeni közhatalom-gyakorlás dilemmája hogyan jelenik meg hazánkban.5

Az alkotmánybíráskodás átalakulása Magyarországon 2010 után

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Társadalomtudományi Kutatóközpont

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 865 2

Magyarországon a demokratikus rendszerváltás óta működő Alkotmánybíróság a 2011. évi Alaptörvény szövege szerint is a jogállami berendezkedés őre.

Az elmúlt években az alkotmányozó hatalom és a jogalkotó azonban gyakran változtatta az alkotmánybíráskodásra vonatkozó szabályokat. Mind ezzel, mind az ebben a szabályozási környezetben működő Alkotmánybíróság döntéseivel kapcsolatban alapvető szakmai kritikák fogalmazhatók meg. A könyv azt mutatja be, hogyan alakult át az alkotmányos környezet, milyen nehézségekkel szembesült az Alkotmánybíróság és hogyan oldotta meg a rá bízott feladatot 2010 óta. A könyv amellett érvel, hogy Magyarországon az intézmény klasszikus jogi funkciója alapvetően változott meg az Alaptörvény rendszerében.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gardos-orosz-az-alkotmanybiraskodas-atalakulasa-magyarorszagon-2010-utan//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave