Gárdos-Orosz Fruzsina

Az alkotmánybíráskodás átalakulása Magyarországon 2010 után


A „rendőr képmás ügyek”1

A legnagyobb vitát azért az ún. rendőr képmás ügy váltotta ki, mert ebben az esetben az Alkotmánybíróság jogértelmezése nagymértékben ellentétes volt a korábban már rögzült polgári jogi dogmatikával, a testület a 28/2014. (IX. 29.) AB határozatban alkotmányossági szempontok alapján felülírta a rendes bíróság következetes gyakorlatát. Ezenkívül az Alkotmánybíróság amellett, hogy fenntartotta az általános személyiségi jogra vonatkozó korábbi gyakorlatát, a rendőrökről készült képek engedély nélküli nyilvánosságra hozatalának korlátját nem a korábbi gyakorlata alapján, hanem az emberi méltóság korlátozhatatlan aspektusaként határozta meg.2 Kérdés, hogy a hatáskör ilyen értelmezése összhangban volt-e a 8/2014. (III. 20.) AB határozatban foglaltakkal, nem ment-e túl a horizontális hatállyal kapcsolatban ott megfogalmazottakon. Ebben a 2014-es határozatban már markánsabban jelent meg az Alaptörvény 28. cikke, és ennek alapján döntött úgy az Alkotmánybíróság, hogy az alapjogok közötti mérlegelés szempontjait is felülvizsgálhatja.3A szakirodalom nem egységes abban, hogy ezt a fajta beavatkozást elfogadhatónak tartja-e; sokan üdvözölték az Alkotmánybíróság határozatát, és nem látták aggályosnak kompetenciaértelmezését, míg mások szerencsésebbnek tartottak volna egy másfajta értelmezést.4

Az alkotmánybíráskodás átalakulása Magyarországon 2010 után

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Társadalomtudományi Kutatóközpont

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 865 2

Magyarországon a demokratikus rendszerváltás óta működő Alkotmánybíróság a 2011. évi Alaptörvény szövege szerint is a jogállami berendezkedés őre.

Az elmúlt években az alkotmányozó hatalom és a jogalkotó azonban gyakran változtatta az alkotmánybíráskodásra vonatkozó szabályokat. Mind ezzel, mind az ebben a szabályozási környezetben működő Alkotmánybíróság döntéseivel kapcsolatban alapvető szakmai kritikák fogalmazhatók meg. A könyv azt mutatja be, hogyan alakult át az alkotmányos környezet, milyen nehézségekkel szembesült az Alkotmánybíróság és hogyan oldotta meg a rá bízott feladatot 2010 óta. A könyv amellett érvel, hogy Magyarországon az intézmény klasszikus jogi funkciója alapvetően változott meg az Alaptörvény rendszerében.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gardos-orosz-az-alkotmanybiraskodas-atalakulasa-magyarorszagon-2010-utan//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave