Gárdos-Orosz Fruzsina

Az alkotmánybíráskodás átalakulása Magyarországon 2010 után


Válságról válságra. A magyar alkotmánybíráskodás az európai térben1

Jó okkal feltételezhetjük, hogy az elmúlt évek regionális vagy globális problémái, mint a pandémia, a migrációs válság, a pénzügyi válság, a Brexit, a klímaválság, a környező háború stb., hatással voltak az alkotmánybírósági gyakorlatra. Nyilvánvaló, hogy az ítélkezés során az alkotmánybíróságoknak is egyre inkább figyelembe kellett venniük az akadályokkal teli társadalmi, gazdasági környezetet. Az alkotmánybíráskodás jogi modellje – ahogy a kötet bevezetőjében magyaráztam – az alkotmányos demokrácia egy alapállapotára épít, azaz az elmúlt évtizedek tapasztalatai nem feltétlenül kínálnak jól bevált megoldásokat a válságokra, veszélyhelyzetekre, politikai, gazdasági kényszerűségekre, illetve arra, hogy ezekben a helyzetekben milyen korlátokkal érvényesíthetők az alkotmányos elvek, jogok és értékek. Kérdés, hogy az alkotmánybíróságok hogyan tudják önazonosságukat és alkalmazkodóképességüket egyaránt megőrizni ebben a helyzetben, hogyan változik a funkciójuk, feladat- és hatáskörük, gyakorlatuk; a jogi modell szerint alkotmánybíróságok maradnak-e a szó klasszikus értelmében, vagy a válságok az intézményrendszerben is alapvető változásokat okoznak. Az alábbi fejezetben a magyar Alkotmánybíróság működését összehasonlító módszerrel is elemzem annak érdekében, hogy lássuk, vajon partikuláris problémákról beszélünk-e. Milyen európai trendek szerint csoportosíthatók az alkotmánybírósági gyakorlat változásai? Mik is Magyarország számára a viszonyítási pontok?

Az alkotmánybíráskodás átalakulása Magyarországon 2010 után

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Társadalomtudományi Kutatóközpont

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 865 2

Magyarországon a demokratikus rendszerváltás óta működő Alkotmánybíróság a 2011. évi Alaptörvény szövege szerint is a jogállami berendezkedés őre.

Az elmúlt években az alkotmányozó hatalom és a jogalkotó azonban gyakran változtatta az alkotmánybíráskodásra vonatkozó szabályokat. Mind ezzel, mind az ebben a szabályozási környezetben működő Alkotmánybíróság döntéseivel kapcsolatban alapvető szakmai kritikák fogalmazhatók meg. A könyv azt mutatja be, hogyan alakult át az alkotmányos környezet, milyen nehézségekkel szembesült az Alkotmánybíróság és hogyan oldotta meg a rá bízott feladatot 2010 óta. A könyv amellett érvel, hogy Magyarországon az intézmény klasszikus jogi funkciója alapvetően változott meg az Alaptörvény rendszerében.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gardos-orosz-az-alkotmanybiraskodas-atalakulasa-magyarorszagon-2010-utan//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave