Gárdos-Orosz Fruzsina

Az alkotmánybíráskodás átalakulása Magyarországon 2010 után


Az Alkotmánybíróság gyakorlatának változása a gazdasági válsággal, a migrációs válsággal, a terrorizmus elleni küzdelemmel, a nemzetbiztonsággal és a pandémiával összefüggésben

Az elmúlt tíz-tizenöt évben Magyarországot sem kerülték el a válságok, illetve az egyes válsághelyzetekkel járó alkotmányossági viták, még akkor sem, amikor azok – például a migrációs válság – nem érintették súlyosan az országot más országokhoz képest. Az említett hatások kétségtelenül hivatalos indokul szolgáltak egyes, az Alkotmánybíróság feladat- és hatáskörét vagy joggyakorlatát érintő változások bevezetéséhez, amelyek az alkotmányozás, a jogalkotás vagy az alkotmánybírósági döntések formájában jelentek meg, és kisebb elemekből építkezve alapvetően átformálták az alkotmányos rendet.

Az alkotmánybíráskodás átalakulása Magyarországon 2010 után

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Társadalomtudományi Kutatóközpont

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 865 2

Magyarországon a demokratikus rendszerváltás óta működő Alkotmánybíróság a 2011. évi Alaptörvény szövege szerint is a jogállami berendezkedés őre.

Az elmúlt években az alkotmányozó hatalom és a jogalkotó azonban gyakran változtatta az alkotmánybíráskodásra vonatkozó szabályokat. Mind ezzel, mind az ebben a szabályozási környezetben működő Alkotmánybíróság döntéseivel kapcsolatban alapvető szakmai kritikák fogalmazhatók meg. A könyv azt mutatja be, hogyan alakult át az alkotmányos környezet, milyen nehézségekkel szembesült az Alkotmánybíróság és hogyan oldotta meg a rá bízott feladatot 2010 óta. A könyv amellett érvel, hogy Magyarországon az intézmény klasszikus jogi funkciója alapvetően változott meg az Alaptörvény rendszerében.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gardos-orosz-az-alkotmanybiraskodas-atalakulasa-magyarorszagon-2010-utan//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave