Gárdos-Orosz Fruzsina

Az alkotmánybíráskodás átalakulása Magyarországon 2010 után


Terrorveszély és biztonsági kihívások

Franciaországgal, Nagy-Britanniával vagy Németországgal ellentétben Magyarországot nem sújtotta terrortámadás az elmúlt bő egy évtizedben. Ennek eredménye talán, hogy csak két olyan rendes bírósági határozatról lehet beszámolni, amelyben kifejezetten ilyen tárgyú döntés született, és amely befolyásolta az alkotmányos rendszer és az alkotmányvédelem alakulását. Az első ügy gyökerei 2007–2009-re nyúlnak vissza, amikor a Magyarok Nyilai Nemzeti Felszabadító Hadsereg elnevezésű szélsőjobboldali csoport több erőszakos cselekményt követett el politikusok és más közszereplők, valamint roma és zsidó közösségek ellen. A rendes bíróság előtt folyó per 2011 óta húzódott, de az ügy feltárása során nyilvánvalóvá vált, hogy a csoportnak semmilyen kötődése sincs nemzetközi terrorszervezetekhez. A másik eset Ahmed H. peres ügye volt, akit terrorizmus vádjával vontak eljárás alá. Mindez a migrációs válság tetőzésével egy időben történt, ezért heves kritikát váltott ki az ügy a hazai és a nemzetközi sajtóban is, mivel a vád egyszerűen az volt, hogy a szíriai származású elkövető 2015 szeptemberében a magyar–szerb határon a határátlépésre várakozás közben erőszak elkövetésére hívott fel, és aztán csatlakozott a rendbontókhoz.

Az alkotmánybíráskodás átalakulása Magyarországon 2010 után

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Társadalomtudományi Kutatóközpont

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 865 2

Magyarországon a demokratikus rendszerváltás óta működő Alkotmánybíróság a 2011. évi Alaptörvény szövege szerint is a jogállami berendezkedés őre.

Az elmúlt években az alkotmányozó hatalom és a jogalkotó azonban gyakran változtatta az alkotmánybíráskodásra vonatkozó szabályokat. Mind ezzel, mind az ebben a szabályozási környezetben működő Alkotmánybíróság döntéseivel kapcsolatban alapvető szakmai kritikák fogalmazhatók meg. A könyv azt mutatja be, hogyan alakult át az alkotmányos környezet, milyen nehézségekkel szembesült az Alkotmánybíróság és hogyan oldotta meg a rá bízott feladatot 2010 óta. A könyv amellett érvel, hogy Magyarországon az intézmény klasszikus jogi funkciója alapvetően változott meg az Alaptörvény rendszerében.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gardos-orosz-az-alkotmanybiraskodas-atalakulasa-magyarorszagon-2010-utan//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave