Gárdos-Orosz Fruzsina

Az alkotmánybíráskodás átalakulása Magyarországon 2010 után


A nehezen alakuló alkotmánybírósági gyakorlat1

Ha a kormánypártok kétharmados parlamenti többsége miatt nem is az Országgyűlés, de az Alkotmánybíróság vizsgálhatta volna a különleges jogrend kihirdetésének körülményei kapcsán felmerülő alkotmányossági kérdéseket (ha ezt valamely, erre hatáskörrel rendelkező alkotmányos intézmény indítványozta volna), ellensúlyozhatta volna a Kormány kivételes hatalmát, hiszen a veszélyhelyzetben az Alkotmánybíróság működése nem kerül felfüggesztésre. Ezt az elképzelést maga az Alkotmánybíróság is megerősítette, amit már a legelső, 2020 márciusában, a veszélyhelyzet kihirdetését követően azonnal kiadott nyilatkozata is tükröz, mely szerint „amíg a kihirdetett veszélyhelyzet fennáll, addig az Alkotmánybíróság tagjai fokozott felelősséggel tartoznak”. Fontos megjegyezni, hogy az Alkotmánybíróság elérhetősége ebben az időszakban nem változott, és működése még az online, otthoni munkavégzést igénylő időszakokban is zavartalan volt. Az ügyteher és a befejezett ügyek száma nem mutat eltérést a 2020-as és az azt megelőző évek között, vagyis a mindennapi működés stabil volt.

Az alkotmánybíráskodás átalakulása Magyarországon 2010 után

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Társadalomtudományi Kutatóközpont

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 865 2

Magyarországon a demokratikus rendszerváltás óta működő Alkotmánybíróság a 2011. évi Alaptörvény szövege szerint is a jogállami berendezkedés őre.

Az elmúlt években az alkotmányozó hatalom és a jogalkotó azonban gyakran változtatta az alkotmánybíráskodásra vonatkozó szabályokat. Mind ezzel, mind az ebben a szabályozási környezetben működő Alkotmánybíróság döntéseivel kapcsolatban alapvető szakmai kritikák fogalmazhatók meg. A könyv azt mutatja be, hogyan alakult át az alkotmányos környezet, milyen nehézségekkel szembesült az Alkotmánybíróság és hogyan oldotta meg a rá bízott feladatot 2010 óta. A könyv amellett érvel, hogy Magyarországon az intézmény klasszikus jogi funkciója alapvetően változott meg az Alaptörvény rendszerében.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gardos-orosz-az-alkotmanybiraskodas-atalakulasa-magyarorszagon-2010-utan//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave