Gárdos-Orosz Fruzsina

Az alkotmánybíráskodás átalakulása Magyarországon 2010 után


Bevezetés

2018-ban Szente Zoltánnal készítettünk egy felmérést, amelyben tíz európai ország (Franciaország, Olaszország, Spanyolország, Portugália, Németország, Lengyelország, Magyarország, Görögország, Nagy-Britannia, Horvátország) alkotmánybíróságának működését tanulmányoztuk az adott ország alkotmányjogász kutatóinak közreműködésével, külön figyelemmel arra, hogy a vizsgált alkotmánybírósági határozatok milyen alkotmányos környezetben születtek, azaz a pénzügyi válság éveit követően milyen főbb alkotmányos változások jellemezték az időszakot. Módszertani problémaként fogalmazódott meg, hogy vajon a különböző európai országok esetében lehetséges-e egyáltalán olyan vizsgálati szempontokat találni, amelyek lehetővé teszik az összehasonlítást. Az eltérő alkotmányos berendezkedéseken kívül ugyanis különböző alkotmányossági kérdések merültek fel az egyes államok alkotmánybírósági gyakorlatában. Az EJEB és az EUB gyakorlata ugyan meghatározó a legtöbb európai bíróság működésére nézve, de ezeknek az intézményeknek elsősorban nem a jogszabályok felülvizsgálata a feladata. Mégis, a nehézségekkel szembenézve és azokkal számot vetve igyekeztünk összehasonlítani ezeknek a bíróságoknak a működését és a joggyakorlatát, arra kérdezve rá, hogy az alkotmánybíróság a társadalmi-gazdasági válsághelyzetekben milyen szerepet kapott és vállalt a válsághelyzetekkel kapcsolatos problémák alkotmányos megoldásában.

Az alkotmánybíráskodás átalakulása Magyarországon 2010 után

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Társadalomtudományi Kutatóközpont

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 865 2

Magyarországon a demokratikus rendszerváltás óta működő Alkotmánybíróság a 2011. évi Alaptörvény szövege szerint is a jogállami berendezkedés őre.

Az elmúlt években az alkotmányozó hatalom és a jogalkotó azonban gyakran változtatta az alkotmánybíráskodásra vonatkozó szabályokat. Mind ezzel, mind az ebben a szabályozási környezetben működő Alkotmánybíróság döntéseivel kapcsolatban alapvető szakmai kritikák fogalmazhatók meg. A könyv azt mutatja be, hogyan alakult át az alkotmányos környezet, milyen nehézségekkel szembesült az Alkotmánybíróság és hogyan oldotta meg a rá bízott feladatot 2010 óta. A könyv amellett érvel, hogy Magyarországon az intézmény klasszikus jogi funkciója alapvetően változott meg az Alaptörvény rendszerében.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gardos-orosz-az-alkotmanybiraskodas-atalakulasa-magyarorszagon-2010-utan//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave