Gárdos-Orosz Fruzsina

Az alkotmánybíráskodás átalakulása Magyarországon 2010 után


Általános megoldások

Annak ellenére, hogy minden eset más és minden országnak sajátos alkotmányos berendezkedése van, az esetjog és az elemzések áttekintését követően könyvünkben be tudtunk azonosítani olyan értelmezési módszereket és szubsztantív alkotmányos fogalmakat, amelyek több alkotmányossági felülvizsgálatot végző szerv gyakorlatában is megjelentek.1 Először is meg kellett állapítanunk, hogy a társadalmi problémákra történő válaszadás során olyan komplex jogalkotási kérdések merülnek fel, amelyek java része nem kerül alkotmányossági felülvizsgálatra. És a különböző európai országokban nem minden társadalmi probléma jut el ugyanolyan formában a bíróságokra. Mégis vállalható az összehasonlítás, hiszen a legsúlyosabb társadalmi problémák, mint a pénzügyi válság, a migráció vagy a terrorveszély, szinte minden európai államban olyan problémává nőtték ki magukat, amelyeket az államok jogalkotással kezeltek, és amelyeknek egy része végül az elfogadott szabály vonatkozásában alkotmányossági felülvizsgálat tárgya lett, bár különböző eljárásokban (előzetes, utólagos normakontroll, alkotmányjogi panasz) és esetleg eltérő kérdések formájában, de nagyon absztrakt szinten összehasonlítható módon. A részletkérdések mögött ugyanis minden esetben az az alapkérdés húzódott meg, hogy súlyos válsághelyzet fennállásakor az alkotmányos politika alakításába milyen mértékben szólhat és szól bele az alkotmányossági felülvizsgálatot végző szerv, és az ambíciói hogyan érintik az alkotmányértelmezést.

Az alkotmánybíráskodás átalakulása Magyarországon 2010 után

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Társadalomtudományi Kutatóközpont

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 865 2

Magyarországon a demokratikus rendszerváltás óta működő Alkotmánybíróság a 2011. évi Alaptörvény szövege szerint is a jogállami berendezkedés őre.

Az elmúlt években az alkotmányozó hatalom és a jogalkotó azonban gyakran változtatta az alkotmánybíráskodásra vonatkozó szabályokat. Mind ezzel, mind az ebben a szabályozási környezetben működő Alkotmánybíróság döntéseivel kapcsolatban alapvető szakmai kritikák fogalmazhatók meg. A könyv azt mutatja be, hogyan alakult át az alkotmányos környezet, milyen nehézségekkel szembesült az Alkotmánybíróság és hogyan oldotta meg a rá bízott feladatot 2010 óta. A könyv amellett érvel, hogy Magyarországon az intézmény klasszikus jogi funkciója alapvetően változott meg az Alaptörvény rendszerében.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gardos-orosz-az-alkotmanybiraskodas-atalakulasa-magyarorszagon-2010-utan//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave