Gárdos-Orosz Fruzsina

Az alkotmánybíráskodás átalakulása Magyarországon 2010 után


Új értelmezési módszerek és tartalmi koncepciók az alkotmánybíráskodásban

Az európai alkotmánybíróságok és alkotmányossági felülvizsgálatot végző legfelső bíróságok gyakorlatát vizsgálva azt figyeltük meg,1 hogy nem alakult ki olyan tendencia, amely félretette volna a klasszikus mércéket – mint például a szükségességi-arányossági vizsgálat, a legitim jogalkotói cél követelménye vagy az észszerűségi teszt –, az alapjogok lényeges tartalma továbbra sem vonható el, és az önkényes jogalkotás elfogadhatatlan. Ezeken a tág kereteken belül mégis kicsit elmozdult az alkotmányértelmezési gyakorlat, és az alkotmánybíróságok a korábbinál jobban figyelembe vették a politikai, gazdasági és társadalmi körülményeket. Mivel az alkotmánybíráskodás jogi modellje lehetővé teszi ezek előre meghatározott módszertan szerinti figyelembevételét, a bíróságok éltek is ezzel a lehetőséggel, sokszor nem maradtak az elefántcsonttornyukban. Mivel azonban dogmatikailag kidolgozatlan, hogy a konkrét ügy kapcsán értékelhető társadalmi, gazdasági vagy politikai kihívásokat hogyan és milyen súllyal kell kezelni a jogrendben, az értékelés az érvelésben sok esetben nagy nehézségeket okozott. Az alkotmánybíráskodás során kidolgozásra kerültek ezért újabb elméleti megközelítések, fogalmak és mércék is annak érdekében, hogy a rendkívülinek tekintett kérdésekre a fennálló keretek között választ lehessen adni, miközben maguk az intézmények is úgy pozicionálják magukat, hogy megőrizhessék jelentőségüket az alkotmányosság védelme érdekében.

Az alkotmánybíráskodás átalakulása Magyarországon 2010 után

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Társadalomtudományi Kutatóközpont

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 865 2

Magyarországon a demokratikus rendszerváltás óta működő Alkotmánybíróság a 2011. évi Alaptörvény szövege szerint is a jogállami berendezkedés őre.

Az elmúlt években az alkotmányozó hatalom és a jogalkotó azonban gyakran változtatta az alkotmánybíráskodásra vonatkozó szabályokat. Mind ezzel, mind az ebben a szabályozási környezetben működő Alkotmánybíróság döntéseivel kapcsolatban alapvető szakmai kritikák fogalmazhatók meg. A könyv azt mutatja be, hogyan alakult át az alkotmányos környezet, milyen nehézségekkel szembesült az Alkotmánybíróság és hogyan oldotta meg a rá bízott feladatot 2010 óta. A könyv amellett érvel, hogy Magyarországon az intézmény klasszikus jogi funkciója alapvetően változott meg az Alaptörvény rendszerében.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gardos-orosz-az-alkotmanybiraskodas-atalakulasa-magyarorszagon-2010-utan//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave