Gárdos-Orosz Fruzsina

Az alkotmánybíráskodás átalakulása Magyarországon 2010 után


Európai trendek

Az alkotmánybírósági gyakorlatot a döntésekből ismerjük meg, az eltérő álláspontokat pedig a különvéleményekből vagy párhuzamos indokolásokból. Néhány esetben pedig az intézményi és hatásköri változások alkotmányi szintű rendezést nyertek.1 Számos országban vezettek be például adósságkorlátozó rendelkezéseket. Az egyes európai alkotmányokban szereplő kiegyensúlyozott és átlátható gazdálkodás elve is sokszor jelentőséget nyert az alkotmánybírósági gyakorlatban, így a francia, az olasz, a magyar és a spanyol alkotmányban megfogalmazott rendelkezéseket is alkalmazni kezdték a testületek. Sok esetben az erre vonatkozó újabb alkotmányváltozások önmagukban is indokot szolgáltattak arra, hogy az alkotmánybírósági gyakorlat változzon, mint például Magyarországon. Az új rendelkezések értelmezése ugyanis új megközelítésekre adhat módot, illetve minden új rendelkezés tartalmának értelmezéssel történő kibontása önmagában is teret enged az alkotmányos gyakorlat átalakítása számára.2 Az integrált európai migrációs fellépés pedig oda vezetett, hogy ennek apropóján a tagállami alkotmánybíróságok gyakorlatában egyre több olyan határozat született, amely a tagállami alkotmányos identitást hangsúlyozta annak érdekében, hogy bizonyos egységesítő trendekkel szemben elfogadhatóvá tegye a partikuláris tagállami álláspontot.

Az alkotmánybíráskodás átalakulása Magyarországon 2010 után

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Társadalomtudományi Kutatóközpont

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 865 2

Magyarországon a demokratikus rendszerváltás óta működő Alkotmánybíróság a 2011. évi Alaptörvény szövege szerint is a jogállami berendezkedés őre.

Az elmúlt években az alkotmányozó hatalom és a jogalkotó azonban gyakran változtatta az alkotmánybíráskodásra vonatkozó szabályokat. Mind ezzel, mind az ebben a szabályozási környezetben működő Alkotmánybíróság döntéseivel kapcsolatban alapvető szakmai kritikák fogalmazhatók meg. A könyv azt mutatja be, hogyan alakult át az alkotmányos környezet, milyen nehézségekkel szembesült az Alkotmánybíróság és hogyan oldotta meg a rá bízott feladatot 2010 óta. A könyv amellett érvel, hogy Magyarországon az intézmény klasszikus jogi funkciója alapvetően változott meg az Alaptörvény rendszerében.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gardos-orosz-az-alkotmanybiraskodas-atalakulasa-magyarorszagon-2010-utan//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave