Gárdos-Orosz Fruzsina

Az alkotmánybíráskodás átalakulása Magyarországon 2010 után


A magyar alkotmánybírósági gyakorlat magyarázata – válsághelyzetben

A demokratikus rendszerváltást követően több éven keresztül az Alkotmánybíróság volt Magyarországon a törvényhozó és a végrehajtó hatalommal szemben az alkotmányosság legfőbb őre.1 Az új alkotmány védelmében a jogász szakmai elit intézményesített bevonására került sor annak érdekében, hogy a politikai többség megtalálja az alkotmányos demokrácia nyugati trendjeihez igazodó útját a hatalommegosztás, az emberi jogok védelmének elsődlegessége és a prosperáló piacgazdaság feltételeinek megteremtése érdekében. Gyakran hallottuk, hogy a magyar Alkotmánybíróság az egyik legmarkánsabb, legaktívabb a régió alkotmánybíróságai között.2 Azt gondolhattuk volna, hogy az Alkotmánybíróságnak kiemelt szerepe lesz az elmúlt tíz év komoly társadalmi, gazdasági, egészségügyi és más természetű kihívásaira adandó jogalkotói elképzelések ellenőrzésében. Szakértői percepciónk azonban az, hogy az Alkotmánybíróságnak nem volt jelentős szerepe az alkotmányos politika és az alkotmányjog alakulásában, sem a pénzügyi, sem a migrációs, de a pandémia alkotmányos kezelésében sem. Az alkotmányjogászok számára természetesen nagyon izgalmas volt az a néhány határozat, amely az elmúlt években tartalmi alkotmányossági kérdésekkel foglalkozott, de be kell látnunk, hogy ezek inkább alkotmányjogi csemegék voltak, amelyek a jogrendszerünk működését nem befolyásolták jelentős mértékben. Amíg tehát a ’90-es években, a demokratikus rendszerváltást követően a jogrendszer kialakításában nagy szerepet kapott az akadémiai jogászelit, a kormányfő által illiberálisnak nevezett újabb rendszerváltásban az alkotmányozó hatalom nem szánt komoly szerepet az alkotmánybíróságnak.

Az alkotmánybíráskodás átalakulása Magyarországon 2010 után

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Társadalomtudományi Kutatóközpont

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 865 2

Magyarországon a demokratikus rendszerváltás óta működő Alkotmánybíróság a 2011. évi Alaptörvény szövege szerint is a jogállami berendezkedés őre.

Az elmúlt években az alkotmányozó hatalom és a jogalkotó azonban gyakran változtatta az alkotmánybíráskodásra vonatkozó szabályokat. Mind ezzel, mind az ebben a szabályozási környezetben működő Alkotmánybíróság döntéseivel kapcsolatban alapvető szakmai kritikák fogalmazhatók meg. A könyv azt mutatja be, hogyan alakult át az alkotmányos környezet, milyen nehézségekkel szembesült az Alkotmánybíróság és hogyan oldotta meg a rá bízott feladatot 2010 óta. A könyv amellett érvel, hogy Magyarországon az intézmény klasszikus jogi funkciója alapvetően változott meg az Alaptörvény rendszerében.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gardos-orosz-az-alkotmanybiraskodas-atalakulasa-magyarorszagon-2010-utan//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave