Gárdos-Orosz Fruzsina

Az alkotmánybíráskodás átalakulása Magyarországon 2010 után


Az alkotmánybíráskodás értékelésének mércéiről1

A kelseni típusú centralizált alkotmánybíráskodás, amely a bíróságtól elkülönült alkotmánybíróságra bízta az alkotmány védelmét, akkor terjedt el intenzíven, amikor Dél-, Közép- és Kelet-Európában a demokratikus átmenetek során az államok úgy döntöttek, hogy az új alkotmányos berendezkedésük kialakításakor nem az akkor már régebb óta működő, amerikai típusú decentralizált alkotmánybíráskodást teszik lehetővé, amely szerint a rendes bíróságok feladata az alkotmányvédelem, az alkotmányellenes jogszabályok szűrése, hanem bevezetik a kelseni modellt.2 A kelseni típusú centralizált alkotmánybíráskodás nem érintette közvetlenül a rendes bíróság hatásköreit. Az alkotmánybíróságok döntése végleges volt a vizsgált alkotmányossági kérdést illetően, de a konkrét jogviták bírósági eldöntéséhez ez csak közvetett módon, a jogszabály esetleges megsemmisítésével járult hozzá. Néhány állam, például Görögország, a két rendszer egyfajta ötvözetét fogadta el, de alapvetően jellemző volt, hogy az államok vagy az amerikai, vagy a kelseni modell mellett tették le a voksukat, és az is tipikus volt, hogy a friss demokráciák inkább a centralizált modellt látták hatékonynak.3 A második világháború borzalmainak nagy hatása lehetett arra, hogy az államok komoly energiákat fektettek az alkotmányvédelem és a jogvédelem fejlesztésébe.4

Az alkotmánybíráskodás átalakulása Magyarországon 2010 után

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Társadalomtudományi Kutatóközpont

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 865 2

Magyarországon a demokratikus rendszerváltás óta működő Alkotmánybíróság a 2011. évi Alaptörvény szövege szerint is a jogállami berendezkedés őre.

Az elmúlt években az alkotmányozó hatalom és a jogalkotó azonban gyakran változtatta az alkotmánybíráskodásra vonatkozó szabályokat. Mind ezzel, mind az ebben a szabályozási környezetben működő Alkotmánybíróság döntéseivel kapcsolatban alapvető szakmai kritikák fogalmazhatók meg. A könyv azt mutatja be, hogyan alakult át az alkotmányos környezet, milyen nehézségekkel szembesült az Alkotmánybíróság és hogyan oldotta meg a rá bízott feladatot 2010 óta. A könyv amellett érvel, hogy Magyarországon az intézmény klasszikus jogi funkciója alapvetően változott meg az Alaptörvény rendszerében.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gardos-orosz-az-alkotmanybiraskodas-atalakulasa-magyarorszagon-2010-utan//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave