Cserháti Gabriella

Projektmenedzsment a K+F+I térben


Hibrid projektvezetési megközelítések

Azon projektfeladatok esetében, ahol a követelmények a folyamat kezdetén nehezen határozhatók meg – mivel az eredmény újdonságtartalma miatt az ügyfél csak nagy vonalakban tudja megfogalmazni, mit is szeretne, vagy maga az ügyfél, a felhasználók köre sem határozható meg pontosan –, előnyös lehet a rugalmas projektvezetési megközelítések alkalmazása. A projektszervezet vagy a megrendelő oldaláról azonban nem minden esetben van meg az a fajta szemlélet, ami ennek bevezetéséhez szükséges, vagy nem igénylik a rugalmasság ilyen magas szintjét a projektcsapat tagjai. Sokszor az új, agilis módszerek irányába vezető elmozdulás mellett erős a hagyományos szerepekhez, eljárásokhoz és folyamatokhoz való ragaszkodás, ezért vegyes (hibrid) alkalmazások alakulnak ki. A vegyes megközelítések célja az egyes módszerek előnyeinek kiaknázása, egyúttal a gyengeségek csökkentése oly módon, hogy az eljárások együttes alkalmazása teremtse meg a rugalmasságot az agilis eszközök révén és egyúttal megtartsa a tervezhetőséget, kiszámíthatóságot a hagyományos módszerekre támaszkodva (Lalmi, Fernandes & Souad, 2021). Ez tulajdonképpen a gyakorlatban azt jelenti, hogy azon projekteredmény-részek esetében, ahol a munkavégzés konkrét módja nem ismert vagy nem fogalmazható meg, a projektcsapat a rugalmas projektvezetési megközelítés eszközeit alkalmazza (Görög, 2019).

Projektmenedzsment a K+F+I térben

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 888 1

Az innovatív ötletek, kezdeményezések sikeressége azon múlik, miként tudjuk realizálni az elképzelést, megvalósítani azt, amit megálmodtunk. A kötet ebben nyújt hathatós támogatást a gyakorlati szakemberek, egyetemi hallgatók és minden érdeklődő számára.

A könyv a projektmenedzsment legfontosabb témaköreinek és eszköztárának ismertetésén túl bemutatja az egyes témakörök innovációs és kutatás-fejlesztési projektek szempontjából fontos vonatkozásait, sajátosságait; valamint rávilágít a megfelelő projektmenedzsment-eszközök kiválasztását segítő szempontokra a tágabb kontextus jellemzőit figyelembe véve. Az egyes témakörök kapcsán vállalati szakemberek közreműködésével összeállított esetpéldák szolgálják a projektmenedzsment-eszközök innovációs kontextusban történő alkalmazási készségének fejlesztését. Ezzel együtt az ismeretek elsajátításán és az alkalmazási készség fejlesztésén túl olyan szemléletmód is kialakul az olvasóban, amely elősegíti a projektvezetési eszköztár hatékony alkalmazását K+F+I projektek terén.

Hivatkozás: https://mersz.hu/cserhati-projektmenedzsment-a-kfi-terben//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave