13.5. Rénszarvasok a Szurguti járásban

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Minden gyors szociális, politikai, gazdasági és ökológiai változás ellenére létezik egy jelenség, ami legalábbis statisztikailag az elmúlt hatvan évben a szurguti hantik területén állandó maradt: 1950-ben a Szurguti járásban 243 család volt réntartóként regisztrálva, 2009-ben pedig 232 család. Az 1950-es években, amikor a rénszarvastenyésztés a területen (legalábbis kvantitatív értelemben) virágkorát élte, 7769 rénszarvast tartottak a Pim és Tromagan folyók mentén, 2009-ben pedig 7668-at.1 Akkoriban a rénszarvasoknak pontosan a kétharmada a kolhozok tulajdonában volt, ma viszont minden rénszarvas magántulajdonban van. A tromagani hantik viszonylag kis nyájakat tartanak családi földjeiken; ezek nagysága egy tucat állattól alig száz fölöttig terjedhet. Az évszakok változásával a szálláshelyek és ezzel együtt a rénszarvaslegelők is cserélődnek ezen a területen. Télen a védett erdőt részesítik előnyben, ahol a rénszarvasok a laza hó alatt rénzuzmót találnak. A tavaszi legelők, ahol a rénszarvasok ellenek, a nyitott mocsáron fekszenek, ahol a hótakaró először kezd olvadni, és friss zöld növényzet jelenik meg. A szúnyoginvázió kezdetén, azaz kora nyáron füstölőket gyújtanak a rénszarvasok számára épített pajtákban, és így a rénszarvasok a lakóházak közelében maradnak. A rénszarvaslegelőket az utóbbi években az olajmezők közelében egyre inkább több kilométer hosszan bekerítik, egyrészt hogy megakadályozzák, hogy a rénszarvasok az olajmezőkre tévedjenek, másrészt hogy a medvéket és az orvvadászokat távol tartsák. Az összezsugorodott legelőterületek egyes réntartókat arra kényszerítettek, hogy tápot is adjanak a réneknek. Amíg régebben télen a rénszarvast fagyott vagy szárított hallal etették, addig minden réntartónál, akit télen látogattam meg, megfigyelhettem, hogy manapság már iparilag előállított száraztakarmányhoz (orosz kombikorm) folyamodnak, melyet részben a kőolajcégek bocsátanak a rendelkezésükre kárpótlás gyanánt.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

13.1. táblázat. Rénszarvasok és a hivatalos adatok szerint réntartással foglalkozó családok száma a Tromaganon2
Év
1898
1950
1965
2009
Rénszarvasok összlétszáma
675
6756
6638
Kollektív tulajdonú rénszarvasok
4637
Magántulajdonú rénszarvasok
675
2119
2029
6638
Réntartó családok
43
95
168
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A rénszarvastartás azonban nincs annyira biztonságban, mint azt a fenti számok alapján gondolhatnánk. A Jugan folyó mentén élő hantik az 1950-es években még kb. 500 rénszarvast tartottak, melyeknek majdnem fele magántulajdonban volt, de időközben ott a réntartás teljesen megszűnt. Ugyanígy alig tartanak már rénszarvast az Ob közelében és az Obba torkolló folyók utolsó szakaszán, hiszen itt az emberi tevékenység hatására majdnem az összes rénszarvaslegelő megsemmisült.3

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A rénszarvastartás az 1990-es években, a kereskedelmi halászat és vadászat összeomlása után szimbolikus értelemben is jelentőséget nyert. A rénszarvas az őslakos identitás jelképe. Az őslakos aktivisták már az 1980-as évek végén a rénszarvastenyésztés fenntartását és támogatását nevezték meg fő követelésüknek, és így a Szurguti járásban már 1989-ben 300 rénszarvast vettek és osztottak szét a szegényebb családoknak.4 1997 és 2001 között 3800 rénszarvast vettek a Hanti-Manszijszki Autonóm Körzet, 2001-ben pedig újabb 664-et a Szurguti járás réntartóinak. Jurij Vella, aki elnökként és a terület magán-rénszarvastartó szövetségének egyik alapító tagjaként a rénszarvaselosztás szervezésében is részt vett, arról számolt be nekem, hogy Filipenko kormányzó ezt az akciót nyilvánosan kompenzációnak nevezte az állam által a szovjetizáció elején erőszakkal elvett rénszarvasokért. Ezzel szemben 2008-ban néhány állami képviselő a rénszarvasok állam általi kiosztását egyfajta kölcsönnek nevezte, és azt követelte, hogy a réntartók számoljanak el a szétosztott rénszarvasok fellelhetőségéről. A réntartók szerint azonban ezek a szarvasok egyfajta támogatásképp jártak nekik a kormányzó által korábban mondottak értelmében. Ráadásul sok rénszarvas különböző okból már nem volt életben. Néhány réntartónak, akik ezekkel a rénszarvasokkal akarták volna újrakezdeni a rénszarvastenyésztést, nem volt szerencséje vagy megfelelő tudása, és így elveszítették az állatokat.5
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

13.5. ábra. Újszülött rénborjú kora májusban
Fotó: Stephan Dudeck, 2009
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A réngazdálkodást a Szurguti járásban 2009-ben 15,4 millió, 2008-ban 16,9 millió rubellel támogatták. Ez a területen az összes mezőgazdasági támogatás 2,7%-a volt.6 Ahogy nekem a magánrénpásztorok beszámoltak, ez az egyik oldalról közvetlen támogatást jelent, melyet minden réntartónak minden felnőtt rénszarvastehénért fizetnek, a másik oldalról viszont az állatorvosi ellátás finanszírozását jelenti. Ennek az államilag finanszírozott „állatorvosi szolgálatnak” a szurguti munkatársai minden évben vagy helikopterrel, vagy szárazföldi szállítási eszközzel felkeresik a magánréncsordákat, hogy oltást és vitamininjekciót osszanak szét. A szükséges helikopterutakat a fenn említett patronálás (sefsztvo) keretein belül javarészt a kőolajcégek finanszírozzák.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Hiba lenne azonban a rénszarvasok számának növekedését csak az állami intézkedésekre és a kőolajcégek kártérítéseire visszavezetni. A réntartás iránti motiváció elsősorban nem gazdasági előnyön alapszik, hiszen egyrészt a rénszarvas nélküli családok is megkapják a kőolajcégek kompenzációit, másrészt a réntartás termékeit (rénszarvashús, prém, rénszarvasagancs) alig adják el. Az őslakos közösségen belüli szociális presztízs (amit a rénszarvasok és rénszarvastermékek birtoklása jelent), valamint az, hogy így megalapozottabban érvényesítik az erdőben való birtokszerzési igényüket az állammal és az olajcégekkel szemben: ezek a tényezők manapság fontosabbak a hantik számára, mint pusztán a pénzbeli haszon.
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave