Szikszainé Nagy Irma

Költészet és játék


A költői nyelvi játékok tipizálása

Eckhardt (1909, 678) két alcsoportot különböztet meg a szójátékok első fő osztályán belül aszerint, hogy egy kétjelentésű szó egyszer vagy többször fordul-e elő. Klanfer (1936) szintén felveti ezt a különbségtételt: egyszavas és többszavas szójátékokat állítva szembe. Ezekre a szójátékokra Wagenknecht (1965, 21) vezeti be a vertikális és a horizontális elnevezést, és így határozza meg ezt a két fogalmat: „Akkor beszélhetünk vertikális szójátékról, ha a többjelentésű nyelvi elem csak egyszer van megnevezve, és ezzel együtt több jelentése aktualizálódik. A horizontális szójáték esetében a többjelentésű elem legalább kétszer előfordul, először az egyik, másszor a másik jelentésével”1 (1965, 27).

Költészet és játék

Tartalomjegyzék


Kiadó: Debreceni Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 615 079 2

A Költészet és játék című kötet tárgya nyelvészeti-stilisztikai vizsgálódás: a költészetben megjelenő nyelvi-stiláris eszköz mint játék tanulmányozása.

A könyv célja megmutatni a nyelv játékképző erejét, megismertetni a nyelvi játék működési mechanizmusát, feltérképezni a költők által létrehozott nyelvi játéklehetőségeket: az univerzálisakat és a nyelvspecifikusakat, feleletet találni a nyelvi játék miértjének és hogyanjának kérdésére, valamint számtalan példával szemléltetni a költői nyelvi játékosságot, mert ez közelebb visz a szöveg és a stílus megértéséhez.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szikszaine-nagy-kolteszet-es-jatek//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave