Szikszainé Nagy Irma

Költészet és játék


A játék fogalma szakirodalmi vélekedések szerint

Gazdag szakirodalma van a játéknak. Az emberi játék gondolatkörével a tudományok több ága foglalkozott: a filozófia már Hérakleitosztól, Platontól kezdve a játék fogalmának sokféle megközelítését adta. A játékelméletek keletkezését a XIX. század nagy gondolkodóihoz kötik: Schillerhez, Spencerhez, Kanthoz, Wundthoz, Nietzschéhez. A játékelméletek a művészi tevékenység fő motivációját a játékösztönre vezetik vissza (ősforrásuk a Schilleré), és a művészet ebből következően a játék egyik sajátos fajtája. A matematika remek játékelméletet teremtett (Neumann–Morgenstern 1963), a gyermeknevelés tudományában is kialakult játékelmélet (Piaget 1978 [1928]). A neurobiológiának is tárgya a játék, mert a neurobiológus szerint „saját tevékenységünk megdöbbentően nagy hányadát képezi a játék” (Grastyán 1985, 5), noha ez nem kizárólag humán sajátosság.

Költészet és játék

Tartalomjegyzék


Kiadó: Debreceni Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 615 079 2

A Költészet és játék című kötet tárgya nyelvészeti-stilisztikai vizsgálódás: a költészetben megjelenő nyelvi-stiláris eszköz mint játék tanulmányozása.

A könyv célja megmutatni a nyelv játékképző erejét, megismertetni a nyelvi játék működési mechanizmusát, feltérképezni a költők által létrehozott nyelvi játéklehetőségeket: az univerzálisakat és a nyelvspecifikusakat, feleletet találni a nyelvi játék miértjének és hogyanjának kérdésére, valamint számtalan példával szemléltetni a költői nyelvi játékosságot, mert ez közelebb visz a szöveg és a stílus megértéséhez.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szikszaine-nagy-kolteszet-es-jatek//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave