Szikszainé Nagy Irma

Költészet és játék


Allúzió

Az irodalomban a más alkotótól átvett idézet szövegbe építése és átalakítása szokásos eljárás. A szövegek közötti ilyen kapcsolatot többféleképpen nevezik a stilisztikában, az irodalomtudományban, a szövegtanban: áthallás, allúzió, evokáció, utalás, célzás, transztextualitás, intertextualitás, reminiszcencia, rejtett idézet, intarzia, vendégszöveg. Az áthallást tartalmazó szöveget pedig palimpszesztnek mondják. Az irodalmi célzások, ún. evokációk sok mindenből táplálkozhatnak, például vallási, történelmi ismeretekből, jelenkori történésekből, irodalmi helyek idézéséből. Az utóbbiak az áthallás (allúzió) révén intertextualitást, irodalmi szövegek közötti összefüggést: komoly vagy tréfás utalást jelentenek vendégszövegek beépülésével. Ez sokféle nyelvi-stiláris eszközzel valósulhat meg.

Költészet és játék

Tartalomjegyzék


Kiadó: Debreceni Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 615 079 2

A Költészet és játék című kötet tárgya nyelvészeti-stilisztikai vizsgálódás: a költészetben megjelenő nyelvi-stiláris eszköz mint játék tanulmányozása.

A könyv célja megmutatni a nyelv játékképző erejét, megismertetni a nyelvi játék működési mechanizmusát, feltérképezni a költők által létrehozott nyelvi játéklehetőségeket: az univerzálisakat és a nyelvspecifikusakat, feleletet találni a nyelvi játék miértjének és hogyanjának kérdésére, valamint számtalan példával szemléltetni a költői nyelvi játékosságot, mert ez közelebb visz a szöveg és a stílus megértéséhez.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szikszaine-nagy-kolteszet-es-jatek//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave