Szikszainé Nagy Irma

Költészet és játék


A képek mint nyelvi játékok

A nyelv felkínálja a játéklehetőségeket, hiszen hagyományosan metaforizált és szimbolizációs jellegű. De a költői nyelv képei mitől leszek játékosak? Attól, hogy a költő meglepő kapcsolatot képes létesíteni két kontrasztot képező fogalom között úgy, hogy meghökkentő képei mégis meggyőzők egy várt elemnek egy váratlannal történő felcserélésekor, amikor a szöveget nem szó szerint, hanem rejtett értelme szerint kell felfogni. A képben közömbös nyelvi elemek átszíneződnek: fényt, színt kapnak. A képek értékét Babits Mihály így jelöli ki: „Annál nagyobb a fantázia, mennél távolabbi képzeteket tud egymással kapcsolatba hozni, s ennek érvénye egész a költői vagy festői technika aprólékosságáig terjed; itt a szavak és színek mint képzetegységek új és új kapcsolásától fog minden függeni” (2005 [1912]: 62).

Költészet és játék

Tartalomjegyzék


Kiadó: Debreceni Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 615 079 2

A Költészet és játék című kötet tárgya nyelvészeti-stilisztikai vizsgálódás: a költészetben megjelenő nyelvi-stiláris eszköz mint játék tanulmányozása.

A könyv célja megmutatni a nyelv játékképző erejét, megismertetni a nyelvi játék működési mechanizmusát, feltérképezni a költők által létrehozott nyelvi játéklehetőségeket: az univerzálisakat és a nyelvspecifikusakat, feleletet találni a nyelvi játék miértjének és hogyanjának kérdésére, valamint számtalan példával szemléltetni a költői nyelvi játékosságot, mert ez közelebb visz a szöveg és a stílus megértéséhez.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szikszaine-nagy-kolteszet-es-jatek//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave