Deutsch Nikolett

A stratégiai technológiamenedzsment alapjai


A technológiai portfólió vizsgálata

Cooper (2001) értelmezése szerint az ún. portfóliószelekciós modellek arra törekednek, hogy megtalálják azokat a technológiai projekteket, melyek illeszkednek a vállalati és üzleti stratégiához, és összhangban állnak az összes futóban lévő technológiai projekttel is (Deutsch, 2015). Ahogyan azt már a 2.2.2. fejezetben is bemutattuk, az alapvetően pénzügyi gyökerekkel bíró portfólióelemzési technikák stratégiai menedzsment területén történő alkalmazására építve jelentek meg a technológiaiportfólió-elemzés tisztán technológiai, valamint vegyes, azaz üzleti és technológiai szempontokat is magukban foglaló értékelési technikái (Pataki, 2007a). A technológiaiportfólió-elemzés feladata, hogy segítse a vállalatokat abban, hogy a különböző technológiai projektjeiket a stratégiai célelérés szempontjából összemérjék egymással, és a rendelkezésre álló szűkös erőforrásokat erre alapozva osszák meg közöttük, miközben biztosítják a vállalati portfólió egyensúlyban tartását a kockázatok, a projektek jellege, és a célpiacok vonatkozásában is (Shane, 2009:111; Cetindamar–Phaal–Probert, 2016). A technológiaiportfólió-elemzés így a vállalat technológiai lehetőségeinek meghatározására és szisztematikus elemzésére, valamint a technológiai prioritások felállítására szolgál (Pappas, 1984).

A stratégiai technológiamenedzsment alapjai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 887 4

A stratégiai technológiamenedzsment olyan, viszonylag rövid múltra visszatekintő interdiszciplináris témakör, amely a vele szoros kapcsolatban álló diszciplínákban – stratégiai menedzsment, innovációmenedzsment, projektmenedzsment, tudásmenedzsment, változásmenedzsment, IT-menedzsment – végbement fejlődésből is táplálkozva, illetve azokat támogatva jelent meg és vált egyre erősebb kutatási területté.

A stratégiai technológiamenedzsment magasabb szintre emeli az új technológiák megjelenési és kiaknázási folyamatainak vizsgálatát, valamint azzal foglalkozik, hogyan járulnak hozzá a technológiák a szervezetek eredményes és hatékony működéséhez. Azt hangsúlyozza, hogy a vállalatok versenyképességének forrásául technológiai erőforrásaik és képességeik, valamint azok fejlesztésére tett erőfeszítéseik szolgálhatnak.

A stratégiai technológiamenedzsment és így jelen szakkönyv fókuszában is az áll, hogyan integrálható a technológiai stratégia és annak menedzselése a vállalat stratégiai gondolkodásába, magas szintű tervezési és menedzsmentfolyamataiba.

Hivatkozás: https://mersz.hu/deutsch-a-strategiai-technologiamenedzsment-alapjai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave