Keller Krisztina (szerk.)

A turisztikai niche termékek


Bevezetés

A szabadidő és a munka összefonódása nemcsak a turizmusban, hanem minden ágazatban megfigyelhető. A bleisure turizmus a turizmus klasszikus értelemben vett két formájának – a hivatás- és a szabadidős turizmusnak (business és leisure) – az összeolvadását jelenti (Boros, 2020). A költség- és időhatékonyság miatt a turisták az üzleti (business) útjaikat tudatosan összekötik a kifejezetten kikapcsolódást szolgáló, szabadidős (leisure) turisztikai elemekkel (például wellness programok, kulturális, gasztronómiai vagy sporteseményeken való részvétel), amely utazáson akár kísérőpartnerrel együtt vesznek részt, ezáltal ’bleisure travel’ valósul meg (Michalkó, 2022). Az üzleti és a szabadidős utazás közötti határ mindinkább árnyalt, hiszen egyre többen a mindennapi munkájuk során is keresik az utazási lehetőségeket. Az üzleti célból utazók száma a Covid-19 pandémia előtti években exponenciálisan emelkedett; ők egyre nagyobb számban hosszabbították meg az utazásukat, hogy megtapasztalják az adott desztináció által kínált szabadidős lehetőségeket (Walia et al., 2021; Jászberényi, 2022). A pandémia időszakában ez a forgalom azonban jelentősen csökkent, így a szálláshely-szolgáltatók is igyekeztek különböző szabadidő-eltöltési lehetőségekkel (például teniszpálya-működtetés) kompenzálni a turisták elmaradásából fakadó, kieső forgalmat (Keller & Tóth-Kaszás, 2020).

A turisztikai niche termékek

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 914 7

Az elmúlt évtizedekben az egyre nagyobb versenyben való helytálláshoz megkerülhetetlenné váltak a niche turisztikai termékek, amelyek kisebb és speciálisabb piacon érvényesülnek, valamint egyénre szabottabbak és rugalmasabbak, mégis hatást gyakorolnak más turisztikai termékekre. Ezek a réstermékek olyan turistákat vonzanak, akik rendkívül motiváltak és hajlandóak többet költeni a desztinációban. A turisztikai szolgáltatók a niche turizmust a versenystratégia elemeként, a diverzifikáció és szegmentáció eszközeként, valamint a marketing kifinomult megközelítéseként használják.

A hiánypótló kötetben kilenc turisztikai réstermék a meghatározó trendekkel együtt számos hazai és nemzetközi példán keresztül kerül bemutatásra. A tanulmányok egyrészt a turizmus iránt érdeklődő és abban dolgozó szakemberek számára hasznosak, akik szeretnék megismerni a turisztikai réstermékekben rejlő lehetőségeket, azok fejlesztési lehetőségeit, másrészt egyetemi jegyzetként is szolgálnak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keller-a-turisztikai-niche-termekek//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave